• 28 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עליה מדאיגה בבקשות לפשיטות רגל בב''ש והנגב: 3,261 מתחילת השנה

חשיפת ברנז'ה NEWS: עליה בבקשות לפשיטת רגל בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. לשם השוואה, בין ינואר-נובמבר 2019 הוגשו 2,637 בקשות בלבד

עסק סגור (צילום המחשה: דני בלר)

עליה חדה בכמות הבקשות לפשיטת רגל בבאר שבע והנגב, בהשוואה לתקופה דומה בשנה שעברה - כך עולה ממידע הנחשף לראשונה בברנז'ה NEWS, בעקבות שאילתא שהוגשה למשרד המשפטים. בין החודשים  ינואר- נובמבר 2019 הוגשו 2637 בקשות לחדלות פירעון. השנה, יש עליה משמעותית במספר הבקשות: בין החודשים ינואר- נובמבר 2020 הוגשו 3261 בקשות, כפי שעולה מתשובת  הממונה על חדלות פירעון והליכי שיקום כלכלי.

חדלות פירעון (פשיטת רגל) היא מצב כלכלי-משפטי שבו חייב (אדם פרטי או עוסק מורשה או עוסק פטור), נמצא (או עלול להימצא) באחד או בשני המצבים הבאים: לא יכול לשלם את חובותיו, גם במקרה שהגיע מועד התשלום וגם אם מדובר בתשלום עתידי.
סכום החובות וההתחייבויות של החייב עולה על שווי נכסיו, כגון: כספים, רכוש, זכויות וכו', כפי שמבהיר אתר ''כל-זכות''. לעיתים, מדובר במצב שאינו נובע מבזבזנות או התנהגות כלכלית לא נאותה של מגיש הבקשה: בעקבות משבר הקורונה ואיסור לפתוח עסקים, נתוני שירותים, ספקים ונותני שירותים מצאו עצמם מחוסרי תעסוקה וללא הכנסה. הפיצוי שניתן להם נמוך ולא תמיד התקבל בזמן. בעלי עסקים מספרים כי קיבלו סכומים מגוחכים, לעיתים של 1,500 שקלים לחודשיים. ''אני ממשיך לשלם שכירות על החנות, ממשיך לשלם לרואה החשבון, ממשיך לשלם ביטוח לאומי ועוד, אבל ההכנסה שלי ירדה לאפס'', מספר בעל חנות בעיר העתיקה. 

''עכשיו מדברים על סגר שלישי, כחשבתי שאפשר יהיה להציל לפחות את חנוכה. לי אין עובדים, אבל חברים שלי עם חנויות בקניונים לא יוכלו לעמוד שוב במצב של סגירה ושליחת עובדים  לחל''ת'', סיפר לנו הבוקר בעל העסק. 

לצאת לדרך חדשה? כל עוד הקורונה כאן העסקים רק שוקעים יותר...

​​​​​​​חייב - בעל עסק קטן או אדם פרטי - אשר נמצא במצב של חדלות פירעון או עלול להגיע למצב הזה, רשאי להגיש בקשה לקבלת צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון במטרה להביא, ככל האפשר, לשיקומו הכלכלי. בניגוד לעבר, בה פושט רגל נשא בתואר כל ימי חייו, היום מי חשדל פרעון יכול לשקם את חייו ולהשתלב במרקם החיים הכלכלי. לשם כך, נעשים המלכים על מנת שהנושים יקבלו את כספם מתוך קופה, אליה מופרש כסף במסגרת הליך הסדרה.  נושה רשאי לפנות לבית-המשפט בבקשה שייפתחו הליכי חדלות פירעון נגד החייב.

המחשבה מאחורי הדברים היא כי אדם המשקם את פעילותו הכלכלית, יכול, בטווח הבינוני והרחוק להשבי את מלוא החוב לנושים, בניגוד למצב בו פושט הרגל אינו יכול עוד לחזור לפעילות כלכלית.

תגובות

End of content

No more pages to load