• 18 ינואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משרד הבריאות החליט: לא יוקצו תקני MRI נוספים לפריפריה

ביקורת חריפה בדיון ועדת המשנה לצמצום הפערים בתקצוב שירותי הרפואה על החלטת משרד הבריאות שלא להקצות 3 תקני MRI שטרם מומשו לפריפריה

מכשיר MRI (קרדיט: Image by Michal Jarmoluk from Pixabay)

מאת:משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי

​​​​​​​במסגרת דיון לעניין פריסה לא שוויונית של מכשירי MRI ומכשיריPET-CT , הציגה נציגת משרד הבריאות כי 3 רישיונות  MRI הוקצו לקופ"ח לאומית, ולבתי החולים קפלן שברחובות ובני ציון שבחיפה: "חלק מהחשיבות היא לתת מכשירים לבתי חולים פעילים שאינם מחזיקים MRI"

יו"ר ועדת המשנה, ח"כ אופיר כץ תקף את ההחלטה: "מה על תושבי הצפון והדרום?! הם לא זכאים לשירות? לא יכול להיות שתושב פריפריה יחכה כפול או יאלץ לנסוע שעות, כאשר יש כפול מכשירים בת"א ואתם ממשיכים ונותנים למרכז"

במהלך הדיון עלה כי חלק מהבעיה נעוצה במחסור חמור ברופאים ואנשי צוות המוכשרים להפעיל את המכשור: "יש מחסור של 250 רופאים רדיולוגים"

ועדת המשנה לנושא צמצום הפערים בתקצוב שירותי הרפואה בין הפריפריה למרכז, בראשות ח"כ אופיר כץ, קיימה היום (ד') ישיבה לעניין פריסה לא שוויונית של מכשירי MRI ומכשירי PET-CT בפריפריה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר כץ פתח את הדיון: "יש לנו מגוון פערים בהם הצפון והדרום סוגרים את הרשימה בכל מה שקשור לתחום הבריאות, את הדיון הזה זימנתי בעקבות 2 מחקרים שביקשתי ממכון המחקר והמידע של הכנסת, המצביע על פריסה לא שוויונית של מכשור זה. לפי תוצאות הדו"ח יש פערים של כמעט חצי בכמות מכשירים אלה למיליון נפש בין הפריפריה למרכז. הפערים מרתיחים, לא מתקבל על הדעת שתושב בפריפריה יקבל שירותי רפואה פחות טובים מתושב מרכז הארץ. נאלצים להמתין הרבה יותר זמן לטיפול, או שנאצלים לנסוע למרכז. יש כאלה שפשוט מוותרים על הבדיקה או הטיפול הרפואי. ביקשתי לקיים את הדיון, כדי להבין איך הגענו למצב הזה ואיך אנחנו משלימים עם העובדה שזו הפריסה שנעשית. האם המשתנה הגיאוגרפי נחשב כשיקול למשרד הבריאות שהוא מחליט על פיזור המכשירים, ומה אנחנו עושים כדי לתקן באופן מידי".

ח"כ ינון אזולאי: "הייתי השבוע בשערי צדק והעלו בפני עוד דבר, יש סכום מסוים שמשלמים לבתי החולים עבור MRI, השנה נתנו 110 מיליון, קונסים אותם מעבר לכך ב-80 אחוז, זה דבר הזוי. זה חונה בתוך משרד האוצר שעושים את זה. לא יכול להיות שמש האוצר יגיד להם שחולים פחות ידבקו, ואז יהיו יותר חולים ויותר מחלות וזה יעלה יותר. שולחים אנשים ל-CT במקום MRI, כי הוא זול יותר".

ד"ר הגר מזרחי, סגנית מנהל בי"ח פוריה: "יש לנו MRI, אך אין לנו מכון איזוטופי, לצורך רכישת מכשיר PET-CT, יש צורך במכון כזה, מעבר לנושא הרישיונות. זה אומר בינוי ואומר רכש והרבה מאוד עלויות ולבד לא נוכל לעשות את זה.

"ה-  MRI עובד אצלנו בשעות הבוקר ומשמרות אחה"צ, אנחנו לא בנפח עבודה של הפעלת לילה. חלק מהעניין הוא הצורך ופניות מקופות החולים. זמנים ההמתנה לבדיקות הפשוטות ביותר במכשיר זה הוא 3 שבועות, ולבדיקות מורכבות – לצורך קוצב לב, ילדים בהרדמה, התורים ארוכים מאוד, חלק מהחולים ממתינים כחודשיים. לעניין הפעלה רציפה יותר יש מורכבות – צריך תקנים, צריך למשל רופא מרדים, אם יהיה לנו תקן לזה, נוכל לקצר תורים. לפעמים הקופות מעדיפות להפנות למכשירים שיש להם הסכמים כלכלים טובים יותר, גם במחיר של שליחת המטופל למקום רחוק יותר".

וסים דביני, סמנכ"ל, בי"ח האנגלי בנצרת: "משרד הבריאות התחיל במהלך מבורך שהתחייב שבכל מיון יהיה MRI, יש להשלים את המהלך הזה, ואנחנו מבקשים שגם אצלנו יהיה מכשיר כזה/

פרופ' יעקב סוסונה, יו"ר איגוד הרדיולוגים: "קיימים פערים במספרי MRI, אבל צריך גם שיהיה מי שיפעיל אותם - רופאים ומפענחים ויש חוסר. יש כ-650 רדיולוגים, בדרום יש רק 100, ובצפון כ-150. החוסר הוא גם בטכנאים מפעילים. יש מחסור של 250 רופאים רדיולוגים, המכשירים יותר מתקדמים, הם עובדים מהר יותר, ואנחנו עושים יותר בדיקות. יש מחסור תקנים, שבולט בצפון ובדרום. יש 10 תקנים בשנה, ההשתלמות בתחום היא בת שנה, אחרי 5 שנים של התמחות ברדיולוגיה. במסגרת זו אין מספיק מקומות להתמחות. הסכם התקינה מקצה רדיולוג 1 ל-100 מיטות, ההסכם מ-1977, יש בתי חולים שנותנים יותר ויש שנותנים פחות, באף ביח" אין מספר מספק, בצפון ובדרום המצב קשה יותר".

ח"כ עאידה תומא סלימאן: "הסוגיה מורכבת כי יש גם מחסור בצוותים. אנחנו שומעים שזו אחת הסיבות גם לכך לא מכניסים את המכשור, מתי מתחילים להכשיר יותר צוותים ונותנים עוד תקנים? הבקשה של הבית חולים הסקוטי, זו בקשה הכרחית ביותר, צריך לתת לה דחיפה ומענה, כמי שכל המשפחה שלה חיה בנצרת, אני יודעת כמה זה קשה, כל פעם שצריך את  הבדיקות האלה צריך לנסוע למקומות רחוקים יותר".

ח"כ ניר ברקת: "הציפייה שלי שנדע ברמת המאקרו לאפיין את החסרים הגדולים, ונציב מראה איך מתעדפים את הפריפריה. כוועדה יש להציב רף גבוה לבתי החולים, שיסבירו מה הם צריכים, מה הפערים הגדולים בינם לבין המרכז. חסרים גם 4 בתי חולים חדשים, צריך להשלים מה חסר מבחינת בינוי, ציוד, ורופאים וכוח אדם למימוש".

ח"כ אוסמה סעדי: " יזמתי דיון מהיר בעניין של מכשירי MRI והיה לנו גם דיון בוועדת העבודה והרווחה, והמצב הוא בכלל במדינה שאנחנו בתחתית הסולED מבחינת מדינות הOECD, מקום 22 מתוך 25. גם מבחינת חלוקה מרכז פרפריה יש אפליה ברורה בין הדרום לצפון והמרכז, בתי החולים בנצרת ופוריה עושים עבודה מצוינת אבל צריך לעזור להם".

ח"כ אחמד טיבי: "פניתי לליצמן לפני 4 שנים והוא נענה וחנך MRI בבית חולים בנצרת, לבית חולים הסקוטי שמגיעים אליו בשנה כ-70 אלף איש למחלקה לטיפול דחוף, מגיע MRI. יש 3 תקנים פנויים למכשירי MRI, אז אין בעיה בכך".

ד"ר בלה אזריה, ראש אגף רפואה, אסותא: "אנחנו מפעלים מכשירים בכל הארץ והתורים ארוכים, אנחנו פעילים 24-7, השירות הוא ציבורי. התורים הינם בין חודש ל-3 חודשים לבדיקות מסוימות, למרות שאנחנו בכוח אדם מלא, אנחנו מברכים על הוספת מכשירים נוספים".

יו"ר ועדת המשנה: "אני מבקש ממשרד הבריאות התייחסות למכשיר PET-CT שהגיע לעפולה והרישיון עבר לבי"ח כרמל, בנוסף יש היום 49 רישיונות ל-MR ו-46 פועלים  בפועל, למה לא מחר בבוקר מוציאים 3 מכשירים לצפון, חיפה ודרום?".

ד"ר אוסנת לוקסמבורג, ראש חטיבת טכנולוגיות רפואיות במשרד הבריאות: "אנחנו שותפים לערך שצריך לתת לפריפריה זמינות טובה ונגישות טובה לשירותי רפואה, החובה שלנו להנגיש זאת, ולהבטיח שהשירות שמוענק הוא שווה, טוב ואיכותי לכל אדם, לא משנה היכן הוא. במשרד מבוצעת עבודה, יש סמנכ"ל אסטרטגיה שמטרתו לצמצם את הפערים, יש גם עבודה ספציפית על הצפון".

"אלמנט ראשון שלגבי המכשירים האלה, אנחנו עובדים לפי תקנות שמאפשרות למשרד להעניק רישיונות להפעלת ורכישת מכשירים עפ"י היקפים, כל שינוי או עדכון בתקנות דורש הסכמה של שר האוצר ואישור ועדת העבודה הרווחה והבריאות.  עד לפני מספר שנים היה מספר מצומצם של מכשירי MRI בארץ, עם ההכרה בחשיבות, נדרשה תוספת מכשירים, נוספו בתחילה 10 מכשירים שחלק גדול הופנה לפריפריה, ולאחר מכן נוספו עוד".

ח"כ כץ: "בתקנות יש ביטוי לאלמנט הגיאוגרפי?".

ד"ר לוקסמבורג: "כמובן גם לאלמנט הגיאוגרפי וגם לצרכים אחרים"

ח"כ כץ: "אז איך יש פי 2 במרכז?".

ח"כ קטי שטרית: "זה כי רוב העובדים הבכירים במשרד הבריאות גרים במרכז". 

ד"ר לוקסמבורג: "אני לא חושבת שזה נכון, אני לוקחת את זה כעלבון אפילו ברמה האישית. שמדברים על מספר המכשירים שנגד עינכם זה מספרים פעילים, יש רישיונות שנתנו, למשל לקופ"ח לאומית שחלק גדול מהמטופלים שלה בצפון ובדרום, אנחנו ממתינים להבין איפה הקופה מתכוונת לשים אותו בפועל".

ח"כ כץ: "זו הבעיה, שאתם לא מגדירים מראש לאזורים, אלא מתייחסים לקופות חולים או בתי חולים. לא קיבלתי תשובה למצב היום, מה מונע הוצאת 3 מכשירים לפעולה באוזר הצפון, הדרום וחיפה".

ד"ר לוקסמבורג: "הרישיונות ניתנו ללאומית, קפלן ובני ציון".

יו"ר הוועדה מתח ביקורת נוקבת על תשובת נציגת משרד הבריאות: "מה על תושבי הצפון והדרום?! הם לא זכאים לשירות? שוב יש פערים בצפון ובדרום והמכשור לא ניתן פריפריה".

ד"ר לוקסמבורג: "חלק מהחשיבות זה לתת מכשירים לבתי חולים קבועים שפעילים בלי MRI, לא יכול להיות שבתי חולים קפלן ובני ציון לא יהיה מכשיר פעיל".

ח"כ כץ: "לא יכול להיות שתושב פריפריה יחכה כפול או יאלץ לנסוע שעות, כאשר יש כפול מכשירים בת"א ואתם ממשיכים ונותנים למרכז. איפה זה מתחבר לכל מה שאמרת בפתיחה שאתם לוקחים בחשבון את הפריפריה?! האמירות והמספרים לא מתיישבים בפועל".

לוקסמבורג: "יחד עם זאת אדם שמגיע לבי"ח פעיל, הוא צריך לקבל טיפול ב-MRI. האמירה שאנחנו לא נותנים לפריפריה לא נכונה עובדתית. אנחנו כמשרד בריאות צריכים לשקול את כלל הצרכים של המערכת, גם לאפשר שירותים באזורים גיאוגרפים וגם לתת לבתי החולים לפעול בצורה ראויה".

ח"כ כץ: "המספרים עובדתית הם שיש חצי, הם לא מסתדרים עם ההצהרות שלכם".

רועי ריכר, משרד האוצר: "התקנות היום לא מגבילות לפי מספר מכשירם וזהו, הן פועלות לפי יחס מכשיר לנפש, כלומר ככל שיש גידול אוכלוסייה התקנות מאפשרות הוספת מכשירים בהתאם. בכל אופן, שנה הבאה יתווסף מכשיר נוסף של MRI, התוספת הינה מכשיר לכל גידול של 180 אלף איש, הדבר הזה הולך וצומח וזה נכון גם לגבי PET-CT, שם המספרים שונים".

ישי אוריאל נאמן, משירותי בריאות כללית התייחס לסוגיית העתקת מכשיר ה-PET-CT מבי"ח העמק לבי"ח הכרמל: "הדבר נבע מתוך עניין של פריסת שירותים, כל המרכז האונקולוגי שם תופס תאוצה בשנים האחרונות, כל הנושא של פריסת השירותים גם למקומות הרחוקים ביותר נעשה על ידנו, אנחנו קופה שמאוד בולטת בפריפריה".

עדו הדרי, מכבי שירותי בריאות: "95 אחוז מהבדיקות שנעשות בישראל נעשות לאנשים שאינם מאושפזים בעת הבדיקה, לכן א=E9ן ערך בהצבת מכשירים בתוך בתי חולים. לכן את המכשירים הבאים צריך לתת לקופות החולים, כדי שיציבו אותם במקומות נגישים לציבור".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "אנחנו נחכה לנתונים שביקשנו ממשרד הבריאות, בין השאר לגבי פריסה עתידית של המכשירים, וכן לנתוני משרד האוצר, וקופת החולים כללית. לצערי מהישיבה הראשונה אני לא יוצא כל כך מעודד, מצפה לנו עבודה להציף את הנושא ולדאוג שתושבי הפריפריה יקבלו את אותם השירותים כמו במרכז הארץ. לא הצלחנו להבין איך הגענו למצב הקיים, וכיו"ר ועדת משנ אעשה הכל כדי לתקן את המצב"..


תגובות

End of content

No more pages to load