• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סם חדש בב''ש: ''גז הקצפת'', פורח בקרב נוער מנותק חברתית

המחיר החברתי הכבד של הקורונה: בני נוער בב''ש גילו שניתן להתמסטל מ''גז קצפת'' הנמכר באופן חופשי. בוועדה העירונית למלחמה בנגע הסמים שוברים את הראש איך להתמודד עם התופעה החדשה-ישנה

כך זה נראה: מיכלים ריקים של גז קצפת ששימשו לסימום (צילום: Philafrenzy / CC BY SA 4.0)

תופעה בב''ש: בני נוער מתמסטלים מ''גז הקצפת'', מוצר חוקי לגמרי, שאינו אלא מילוי גז למיכלי הקצפה המשמשים לקישוט עוגות. ממידע שהוצג בישיבת הוועדה למלחמה בנגע הסמים  בעיריית באר שבע, עולה כי הגז התמים לכאורה, הנמכר באופן חוקי, ''ממסטל'' כשנוטלים אותו בשאיפה. השימוש בגז הקצפת התחיל במרכז הארץ לפני שנה, בקרב בני נוער. חיפוש לא מעמיק מגלה ליין שלם של מוצרים המשמשים להקלה על ההסנפה: מיכלי מתכת מהם ניתן לשאוף את הגז שבבלון בלחיצה מבוקרת, משלוחים בכל שעות היום והכל, כמובן , חוקי. 

נוקר להסנפת גז קצפת (צילום: GreenZeb / CC BY SA 3.0)

לאחרונה התכנסה הוועדה העירונית למלחמה בנגע הסמים, בראשות חבר מועצת העיר, הרב גדי מאזוז. אל הוועדה הוזמנה אורית שפירו- מנהלת תחום בכירה ברשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול. שפירו הציגה בפני הוועדה את נושא גז הקצפת. הרשויות מנהלות קרב מאסף בנגע הסמים: עד שמתעדכנת פקודת הסמים המסוכנים, סוחרי הסמים משנים את הכרב הסם, כך שהוא נותר חוקי. ''כל הזמן מומצאים עוד ועוד חומרים, השטח תמיד ישיג אותנו. אני חושבת שאנחנו בתקופה הזויה, מי שמתקשה ומי שמנותק בתקופה זו מתקשה ומנותק עוד יותר''
זאת ועוד: חלק גדול מהסמים בהם משתמשים בני הנוער אינם חומרים אסורים: דבק מגע, תרסיסים, אלכוהול, חומרי חיטוי - אלה נמכרים חופשי. לרשויות אין הרבה שיניים. משבר הקורונה יצר גם ריחוק חברתי ופורר את המסגרות: המעבר לשיעורים בזום, ביטול האירועים הבית ספריים, האיסור להיפגש עם בני גילם - כל אלה יצרו בקרב בני הנוער מצוקה איומה שגרמה לעליה תלולה בפניה לעזרה נפשית וגם לשימוש בסמים ואלכוהול.

חבילת גז קצפת, ובה 24 בלונים, עולה כ-50 שקלים. נוקר להסנפה, 30 שקלים. הגז זמין לרכישה בקלות, יחד עם נוקרים ובלונים. הבלונים מכילים כ-7 גרמים של חמצן דו־חנקני (Nitrous oxide נייטרוס אוקסיד, קרוי גם גז צחוק) הוא גז שנוסחתו הכימית N2O. התופעה הגיעה לבאר שבע ממרכז הארץ והיא נפוצה באירופה מזה כמה שנים.

בעוד שבשימוש בקונדיטוריות הוא בטוח לגמרי, שימוש לרעה, על ידי הסנפה, עלול לגרום לחולשה וחוסר תחושה באברי גוף, איבוד האיזון ומיומנויות מוטוריות, הזיות, חוסר התמצאות והרגשת עילפון. אם החומר נשאף ישירות מהמכל הדחוס יש סכנה לפיצוצים ברקמות ריאה, בנחירי האף ובמיתרי הקול, על ידי חלקיקים גז בהקפאה עמוקה. השימוש לגז בהקצפה נחשב בטוח, מאחר ואינו פוגע בנוזל הקצפת ומתנפף כליל ברגע שהקפצת נמזגת מהמיכל. השימוש לרעה, כסם, הוא המסוכן.

הרב גדי מזוז אמר בפתח בישיבה: ''לאורך כל השנים אנחנו למדים על סוגי הסמים השונים הנפוצים בקרב בני נוער וצעירים. למדנו גם שהם תמיד מקדימים את החוק,  שעד שנכנס סם מסוים לפקודת הסמים המסוכנים, בשטח כבר מופצים סמים ייחדשיםיי ששונה להם ההרכב, כך שאינו מופיע בפקודה, מה שאינו מאפשר לאכוף אותו. לכן אני שואל, האם יש דרך לאכוף את התופעה של גז הקצפת''.

שפירו: ''כמובן שיש מה לעשות ובטח ברמה העירונית. ישנם חוקי עזר עירוניים שניתן להפעיל כמו הקמת רעש למשל, בני נוער
מתקבצים בפארקים או מתחת לבנייני מגורים סביב השימוש , עושים רעש או מלכלכים וישנם חוקי עזר עירוניים שניתן להפעיל.
אפשר לחבר אתכם לעו"ד אתי כהנה מהרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול שתוכל לעזור לכם בעניין חוקי העזר העירוניים''.

גדי מזוז: ''את בעצם אומרת שלרשות העירונית יש שיניים חדות שהיא יכולה להפעיל בסמכותה''.

שפירו: ''זה כמו בנושא האלכוהול, הרי אלכוהול הוא חוקי, מותר על פי חוק ועדיין יש פעולות אכיפה שמתבצעות בפועל. ניתן גם לעשות עבודה עירונית משולבת של מניעה, חינוך ואכיפה בעיר. שילוב שימקסם כוחות ויביא לשינוי עירוני''.

חבילת בלוני גז להקצפה (צילום: GreenZeb / CC BY 3.0)​​​​​​​

עו''ס רונית אברהם, ממרכז חוסן: ''כל הזמן מומצאים עוד ועוד חומרים, השטח תמיד ישיג אותנו. אני חושבת שאנחנו בתקופה הזויה, מי שמתקשה ומי שמנותק בתקופה זו מתקשה ומנותק עוד יותר. אני שואלת מה אפשר עוד לעשות ולא באמצעים של הפחדה? אני שואלת , ממקום של אמא לשתי מתבגרות, כמה מושקע בתחום של תוכניות מניעה והסברה, שהדגש הוא על פיתוח מיומנויות של חוזק וחוסן, איך בשטח מדברים עם בני הנוער על הנושא?''.

אורית שפירו: ''אנחנו יודעים ממחקרים עכשוויים שנעשו שההשפעות של ריחוק, בידוד חברתי, ניכור, חוסר מנע, העדר מפגשים שבני הנוער חווים בתקופה זו בעלי השפעה רבה ואת ההשלכות אנו רואים עכשיו ועוד נראה. נכון הוא בתקופה זו הוא לשים דגש על איתור- זיהוי- והפניה''.

גדי מזוז: ''אני חושב שנכון יהיה שלמפגש הבא נביא עדכון מאגפי הרווחה, החינוך, כיוונים, נוער וצעירים, הורים... שכל אחד מהם יציג את הנתונים, כדי לקבל תמונת מצב מה הם הקשיים של בני הנוער, עם מה הם מתמודדים בימים אלו. נציג את הנתונים על מנת שנוכל לקדם ולעזור''.


תגובות

End of content

No more pages to load