• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

רמזור הקורונה: רהט - אדומה, באר שבע - צהובה, עומר - ירוקה

עובדת היותה של באר שבע עיר מחוז משפיעה על היקפי התחלואה: בירת הנגב הייתה ירוקה - ועברה להיות צהובה - והיקפי התחלואה עולים. עם זאת, קבינט הקורונה טרם החליט על צעדים משמעותיים

איש מד''א מבצע בדיקת קורונה. צוותי מד''א עומדים בחזית ההתמודדות (צילום: דוברות מדד'א)

האם אחרי שאלפי עובדים בבאר שבע הוחזרו מחל''ת עם פתיחת המסחר והסרת חלק מהמגבלות - העיר צועדת לקראת הטלת הגבלות? עד לא מכבר, באר שבע הוגדרה עיר ירוקה על פי מתווה הרמזור. בימים האחרונים, עקב עליה בתחלואה, העיר הפכה להיות צהובה. מספר החולים הפעילים בבאר שבע עומד על 192, מהם 106 התגלה בשבוע האחרון. במהלך שבעת הימים האחרונים נערכו בעיר 10,712 בדיקות קורונה, מהן פחות מאחוז חיוביות. 1,757 איש נתונים בבידוד, אחרי שבאו במגע עם חולה מאומת.

העיר השניה בגודלה בנגב, רהט, מוגדרת כעיר אדומה. בעוד שמספר החולים המאומתים ל-10,000 נפש עומד בב''ש על 10, ברהט המספר הוא 27. בעיר יש 182 חולים פעילים ו-1,033 איש נתונים בבידודי בית. מדובר בנתונים גבוהים מאוד, עבור עיר שאוכלוסייתה מונה כ-73,000 איש. לעומתה, לקיה, תל שבע ותראבין - ירוקות. גם עומר עיר ירוקה. 


רמזור הקורונה בנגב: באר שבע צהובה, עומר ירוקה (מקור: פיקוד העורף)
​​​​​​​באר שבע היא בירת המחוז ומדי יום מגיעים אליה עשרות אלפי מבקרים לסידורים שונים, קניות וטיפולים רפואיים. העיר הגדולה במרחב אינה יכולה להיסגר הרמטית בפני מבקרים, אלא רק לאכוף שמי שמבקר בתחומה ישמור עליה כעיר ירוקה. צריך לציין: בביקור בגרנד קניון, שהוא היחידי שהורשה לפעול במסגרת פיילוט הקניונים, בשוק העירוני ובחנויות הרחוב העיר העתיקה, ישנה הקפדה על חבישת מסכות. גם בקריית הממשלה, במרחבים הפתוחים, כל מי שנצפה ברחוב עטה מסכה. 

אלא שהנתונים של משרד הבריאות מראים כי קיימת עליה במקדם ההדבקה ועליה בתחלואה, שזולגת מהערים האדומות אל הירוקות. קבינט הקורונה, מצד שני, מתמהמה בקבלת ההחלטות, בשל כל מיני סיבות - בעיקר לחצים פוליטיים. להטלת סגר נוסף תהיה גם השפעה כלכלית שלילית, כאשר שוב יוצאו לחל''ת אלפי עובדים בבאר שבע, שרק לפני כשבועיים שבו לעבודה. 

ההצעה המסתמנת היא סוג של סגר מרוכך: חנויות ייסגרו, מלבד החנויות החיוניות. עבודה תתאפשר רק במקומות ללא קבלת קהל, התפוסה בתחבורה הציבורית תוגבל לחצי ותוגבל תנועת האזרחים, אך לא ברור אם ל-1,000 מטרים או בשעות מסויימות. 

בתור להשמיע קול מחאה עומדים בעלי הקניונים, בעלי עסקים ועצמאיים: היקף הבקשות לפשיטות רגל בשל קירסת עסקים קטנים עלה באופן חד והם יתקשו לעמוד בסגר נוסף. 

תגובות

End of content

No more pages to load