• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זעזוע במשטרה: אוחנה מינה את מפקד מג''ב למפכ''ל, מוטי כהן פורש

כהן מגלה באיגרת לשוטרים: ''לצד האתגרים המוכרים, בתקופה האחרונה נאלצתי להתמודד גם עם אתגרים מסוג חדש, ניסיונות להתערבות בעבודת משטרת ישראל. מעורבות שאין לה מקום בארגון ולא נתתי לה יד''

ניצב מוטי כהן. פורש - ומדבר (צילום: משטרת ישראל)

זעזוע במשטרה: השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, הודיע לפני זמן קצר כי הוא ממנה את מפקד מג''ב, ניצב קובי שבתאי, לתפקיד המפכ"ל הבא. ממלא מקום המפכ"ל בשנתיים האחרונות, ניצב מוטי כהן, הודיע כי הוא פורש מהארגון וחושף: היו ניסיונות התערבות בעבודת המשטרה - ועיכוב המינוי היה נגוע בשיקולים זרים לארגון. 

כהן מונה בינואר 2018 מונה למפקד מחוז דרום, אך בסוף אותה שנה,  ב-2 בדצמבר 2018, בתום סיום כהונתו של רוני אלשיך,  כמפכ"ל, מונה כהן כממלא מקום המפכ"ל על ידי השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בעקבות פסילתו של משה אדרי על ידי הוועדה למינוי בכירים. בשנתיים האחרונות, הסוערות מבחינה פוליטית בשל חקירות ראש הממשלה, שבסופן הוגש נגדו כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים, ישראל התנהלה ללא מפכ''ל קבוע. 

מ''מ המפכ''ל נאלץ להתמודד עם שלל טיעונים של פוליטיזציה שהוטחו בארגון בפרט ובמערכות האמונות על שמירת החוק - בתי המשפט והפרקליטות בכלל. זאת, כשהמשטרה מתמודדת בשנה האחרונה עם מגפת הקורונה - הן לבטיח את שלומם ובריאותם של תושבי ישראל והן לאבטח את ההפגנות הרבות כנגד ראש הממשלה.

''ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך, לא הייתה נטולת שיקולים זרים''

באגרת לשוטרים שפרסם כהן, נחשפת מה שנראה התערבות דרג פוליטי השלט בעבודת המשטרה: ''סוד גלוי הוא, כי ניתן היה במספר הזדמנויות במהלך השנתיים האחרונות למנות מפכ"ל במינוי קבע. במשטרת ישראל קצינים בכירים רבים הראויים להמשיך ולהוביל את הארגון ובכוחם לייצר בו יציבות. נראה כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך, לא הייתה נטולת שיקולים זרים''.

זהו נוסח המכתב המלא שכהן שלח לשוטרים (למסמך המקורי - לקריאה כאן)

''שוטרים ושוטרות, מפקדים ומפקדות יקרים, לפני זמן קצר הודיעני השר לביטחון הפנים, מר אמיר אוחנה, על כוונתו למנות את ניצב קובי שבתאי למפכ"ל משטרת ישראל.

ראשית, אבקש למסור ברכת הצלחה כנה ואמיתית לחברי ניצב שבתאי - הצלחתו, הצלחת הארגון כולו! במהלך 40 השנים האחרונות זכיתי לשרת בגופי הביטחון במדינת ישראל, בתחילה בצבא ובהמשך במשטרת ישראל. הייתה לי הזכות לפקד על יחידות, להוביל שינויים, לקבל החלטות מכריעות, לשרת ולהגן יחד אתכם, שוטרים ומפקדים, על אזרחי מדינת ישראל. לפני כשנתיים נתבקשתי להוביל את הארגון כממלא מקום מפכ"ל.

​​​​​​​קיבלתי את המשימה בחרדת קודש וביצעתי אותה במסירות אין קץ, כשאתם השוטרים וסגל הפיקוד של משטרת ישראל לצידי, אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה. התמודדנו יחד עם אחת מהתקופות המורכבות שהיו, 3 מערכות בחירות עמוסות יצרים, שריפות ענק, הצפות שגבו חיי אדם, מחאות רבות, מגפה בריאותית עולמית ועוד. כל זאת לצד המשימה העיקרית והקבועה שלנו: שמירה על ביטחון הפנים והגנה על שלמות הרכוש והנפש של אזרחי ישראל.
עם כל אלו התמודדנו במקצועיות ובכבוד רב !

ניסיון העבר אפשר לנו, מפקדים ושוטרים כאחד, לצלוח את האתגרים שהובאו לפתחנו.

לצד האתגרים המוכרים, בתקופה האחרונה נאלצתי להתמודד גם עם אתגרים מסוג חדש, ניסיונות להתערבות בעבודת משטרת ישראל. מעורבות שאין לה מקום בארגון ולא נתתי לה יד ! לנגד עיני עומדת כל העת חובת השמירה על עצמאות המשטרה. לכן, עשיתי כל שלאל ידי על מנת להדוף ניסיונות התערבות אלו ולהותיר את המשטרה נקייה מכל שיקול זר. סוד גלוי הוא, כי ניתן היה במספר הזדמנויות במהלך השנתיים האחרונות למנות מפכ"ל במינוי קבע. במשטרת ישראל קצינים בכירים רבים הראויים להמשיך ולהוביל את הארגון ובכוחם לייצר בו יציבות. נראה כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך, לא הייתה נטולת שיקולים זרים.

שנתיים הן תקופה ארוכה לשמש בה כממלא מקום מפכ"ל ועדיין, בחרתי להמשיך ולמלא את התפקיד עד למינוי מפכ"ל קבע לארגון. זאת, מתוך הבנה והכרה בגודל האחריות ותחושת השליחות בהובלת הארגון ובניהולו, במיוחד בתקופה לא יציבה זו. ראשית עבור הארגון, עבורכם השוטרים ועבור אזרחי מדינת ישראל.

שוטרים ומפקדים יקרים, בימים הקרובים אצא לחופשה לקראת פרישתי מהארגון. בנימה אישית אל כל אחת ואחד מכם אומר, כי בכל שעשיתי תמיד ראיתי את טובת הארגון והמדינה לפני טובתי האישית.

אני מסיים את דרכי ממקום של אהבת הארגון ואנשיו.

​​​​​​​מדינת ישראל זכתה בהיותכם שוטריה ומפקדיה !
תודה לכם על שירות משותף, כתף אל כתף.
המשיכו לעשות חיל !
שלכם,
מוטי כהן, ניצב
מ"מ המפקח הכללי

תגובות

End of content

No more pages to load