• 06 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הליכוד: ''חוק השיוויון - חוק נגד מדינת ישראל''

חוק השיוויון אמור לעגן בספר החוקים שיוויון מוחלט לכלל אזרחי ישראל במגוון נושאים, בהם נישואים חד מיניים, גיוס, איסור אפליה ועוד. חוק עבר בקריאה ראשונה - והליכוד רותח מזעם: ''בעזרת השם, נפיל את החוק''

הדיון הסוער במליאה (צילום: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל, כתבנו הפרלמנטרי
​​​​​​​

"חוק השוויון" אושר היום, חמישי, לקראת קריאה ראשונה. בתמצית החוק נאמר כי "כל אזרח שווה בפני החוק; אין פוגעים בזכויות הפרט של אדם מחמת דת, גזע ומגדר, או מכל טעם דומה אחר". אם החוק יעבור, מדובר בבשורה לאוכלוסיות רבות המופלות כיום בישראל: בני מיעוטים, להט''ביים, חרדים ועוד. על פי התירון לחוק כבוד האדם וחירותו, יהיה שיוויון בין כלל אזרחי ישראל. בליכוד לא אהבו את החוק ויצאו כנגדו.

יו"ר הוועדה ויוזם הצעת החוק, ח"כ איתן גינזבורג, לעומת החכ''ים של הליכוד, בירך: "זוהי זכות בסיסית בכל מדינה דמוקרטית"

הנוסח שאושר הוא: "כל אזרח שווה בפני החוק; אין פוגעים בזכויות הפרט של אדם מחמת דת, גזע ומין, או מכל טעם דומה אחר".

בעד אישור הצעת החוק הצביעו ארבעה: חברי הכנסת גינזבורג ועינב קאבלה מכחול לבן, חברת הכנסת ע'דיר כמאל מריח מיש עתיד וחבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. נגד ההצעה הצביעו שניים: חבר הכנסת יצחק פינדרוס מיהדות התורה וחבר הכנסת יוסף טייב מש"ס. 

הצעת החוק עוברת למליאה לאישור בקריאה ראשונה.  ח"כ גינזבורג ציין כי אם הכנסת לא תספיק לאשר את החוק בקריאה שנייה ושלישית, הרי שלפחות אישורו בקריאה ראשונה יקנה לו "דין רציפות" בכנסת הבאה, וניתן יהיה להמשיך בתהליכי החקיקה מהמקום בו הופסקו. ח"כ גינזבורג הוסיף: "החוק הזה בא לעגן את המובן מאליו. כולם דורשים שוויון, ואנחנו חפצים שכל אזרח במדינה יהיה שווה. זאת זכות בסיסית בכל מדינה דמוקרטית".

במהלך הדיון פרץ ויכוח נוקב בין ח"כ גינזבורג וח"כ מריח לבין ח"כ פינדרוס וח"כ טייב: 

ח"כ פינדרוס: "אם מי שקובע מה שוויון זו מועצת גדולי התורה, אז אני בעד".
ח"כ גינזבורג: "מי שקובע במדינה הדמוקרטית הזאת, זאת הכנסת. מועצת גדולי התורה היא לא הריבון".
ח"כ פינדרוס: "4 חוקים מתוך 6 בנושא שוויון שנפסלו הם בענייני חרדים. זה על פי השקפת עולמם של השופטים. אני בז למוסד הזה".
ח"כ גינזבורג: "אתה עושה דמוניזציה. לי יש ביקורת רבה על בית המשפט, אבל אני לא מערר על הסמכות שלו, אלא רק על פסיקותיו. גם אתם, כשזה נוח לכם". 
ח"כ מריח: "די, זה מקומם. לא נעים לכם להסתכל לנו בעיניים. אומרים לי: "אני בעד שוויון, אבל..." אתם מובילים את המדינה לעתיד חשוך. זאת התייפייפות. במאני טיים, כשיש לכם הזדמנות אמיתית, אתם מצביעים נגד".
ח"כ פינדרוס: "די כבר עם השקר הזה. פופוליזם זול, את פופוליסטית. תתביישי לך. אתם מדברים? נותנים יד לשמאל"
ח"כ גינזבורג: "לא תמנע ולא תבטל את בית המשפט. לא יעזור לך. אם זוהי מטרתך, תמצא את עצמך בודד במערכה הזאת. הדיון הזה צריך להיות קונצנזואלי"
ח"כ טייב: "אנחנו נותנים כאן כוח נוסף לבגצ להחליט מהו שוויון, על חשבון ערכיה היהודיים של מדינת ישראל"
ח"כ מריח: "אתם לוקחים את זה למקומות לא נכונים. ראבאק, מדברים על שוויון. אם 72 שנה מקום המדינה עדיין נאבקים כמיעוטים על ערך כל בסיסי, ואתם עדיין מתקשים להבין את ההיגיון, אני כבר לא יודעת מה עוד אפשר להגיד. זו גזענות מודחקת".

לשאלתו של ח"כ פינדרוס, כיצד עשוי חוק זה לשנות את פסיקות בית המשפט, השיב ראש התכנית להגנה על ערכים דמוקרטיים  במכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר עמיר פוקס: "להצהרה הזאת יש משמעות. היא מחנכת, היא מתווה, היא תעזור להילחם בגזענות ובהדרה". 

סגן ראש המחלקה המשפטית בפורום קהלת, עו"ד אהרן גרבר, אמר בתגובה: "זו לא סתם הצהרה. יש משמעות משפטית לעגן משהו בחוק יסוד. זה נותן עליונות. לתת לבתי המשפט עוד כוח? זה לא ישפר את אמון הציבור בהם. לא זאת הדרך".

חבר הכנסת, נציג הליכוד בדרום,  ד"ר שלמה קרעי מסר בתגובה:" כחול לבן אישרו את החוק נגד מדינת ישראל שנקרא בפיהם "חוק השויון".
''לא השתתפנו במשחק הפופוליסטי המכוער שלהם . לא ניתן יד למחיקת הלאום היהודי ולא נוסיף  לבג"צ כוח בלתי מוגבל .במליאה לימין יש רוב ונפיל זאת בעזרת השם בגיוס מלא. הבושה תירשם על שם כחול לבן לדיראון עולם.".

תגובות

End of content

No more pages to load