• 26 פברואר 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צפו: נחשפה פרשיית סחיטת דמי חסות מקבלנים בדרום

סוכנים סמויים שהופעלו בדרום הצליחו להביא לחשיפה של סחיטת דמי חסות מקבלנים ומשפחותיהם, המתקיימת מזה שנים

שטח מסומן- כדי שסחטנים אחרים לא ייכנסו (צילום: משטרת ישראל)

הותר לפירסום כי שלושה סוכנים סמויים שהופעלו בדרום הצליחו להביא לחשיפה של סחיטת דמי חסות שהתקיימה בשנים האחרונות, כלפי קבלנים ומשפחות, באיזור אליו היו אמורות לעבור עקב הפיתוח של כביש 6 לכיוון נבטים. חוקרי המשטרה עצרו 6 חשודים במעשי הסחיטה, מעצרם הוארך מעת לעת והיום יוגשו כנגדם כתבי אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים ע״י הפרקליטות.

וידאו: פרשיית דמי חסות בדרום (צילומים: משטרת ישראל)
​​​​​​​

עם התקדמות עבודות התשתית באיזור אום בטין, במסגרת סלילת כביש 6 בדרום, עלה כי המשפחות המתגוררות לאורך תוואי הכביש המתוכנן אינן עוברות למגרשים החליפיים מאחר ואדם המתגורר בסמוך, החליט והצהיר שהשטח שייך לו וכי כל הקבלנים מחויבים בשירותי שמירה שהוא אמור לספק.

מידע זה שהגיע לחוקרי יחידת יואב שבמחוז הדרומי, הביא לפתיחת חקירה סמויה, במהלכה הופעלו במקביל 3 סוכנים סמויים  במשך כחצי שנה. במהלך הפעלתם נאספו ראיות שהצביעו על סחיטה באיומים קשים כנגד קבלני הפיתוח והמשפחות בהיקפים של מאות אלפי שקלים ולא מאפשרת להם את המשך עבודת התשתית ואת סלילת כביש 6.

באחת הפעמים, כפי שעלה, הגיע לשטח אופנוען רעול פנים, ניגש לקבלן שעבד שם ואמר לו ״תצא מהשטח לא כדאי לך להסתבך.״  בפעם אחרת דרשו החשודים לאחר איומים לשכור מהם ואך ורק מהם שירותי שמירה.

עם המעבר לשלב החקירה הגלויה, עצרו חוקרי המשטרה 6 חשודים, בני משפחה אחת, שניכסו לעצמם אדמות מדינה והטילו מורתם על כל מי שהגיע למקום ודרשו תשלומים שונים. במהלך החקירה הגלויה, בוצעה פעילות חילוט כלכלית במהלכה נלקחו כלי רכב ורכוש שעל פי החשד נרכשו בכספים שהועברו אליהם ע״י הקורבנות לאורך השנים. היום בתום חקירה פרקליטות מחוז דרום תגיש כנגד כל החשודים המעורבים כתבי אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים.

״הטיפול בעבירות של סחיטה באיומים מתבצע ברובו במישור הסמוי והמודיעיני ומצריך שימוש בכלים השונים העומדים לרשות המשטרה. עבירות אלה משפיעות על תחושת הביטחון של האזרח ואנו נמשיך לפעול על מנת להביא עבריינים אלה לדין.״

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה היום, שני, לבית המשפט המחוזי בב"ש כתב אישום נגד 6 נאשמים מהפזורה הבדואית בנגב, בגין גביית דמי חסות מהקבלנים בסך של מאות אלפי שקלים.  

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד טלי פלדמן, הנאשמים קשרו קשר ובמסגרת הקשר דרשו תשלום דמי חסות מהקבלנים ועובדי בניין בשטח שהינו בבעלות מדינת ישראל, הכוללים תשלום 'שמירה', וכן תשלום עבור האפשרות לעבוד או להכנס לקרקע. במקרים בהם הקבלנים סרבו לשלם, או במקרים בהם הנאשמים רצו לגבות עוד כסף בניגוד לרצונם של הקבלנים, ביצעו הנאשמים פעולות שונות, בחלקן אלימות על מנת להעביר מסר כי מי שלא ישלם כנדרש, לא יוכל להיות בשטח.

כתב האישום מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, שמונה אישומים בגין ביצוע עבירות של קשירת קשר לפשע, סחיטה באיומים ואיומים. הפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה לעצור את הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדם.


תגובות

End of content

No more pages to load