• 09 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סגר מיום ראשון. כמה חולי קורונה מאושפזים בסורוקה?

ישראל הולכת לסגר שלישי - כאשר החיסונים כבר כאן, אך התלונות על היעדר תורים הולכות והמתרבות. ''הודעתי לעובדים שהם יוצאים לחל''ת, הם בכו'', מספר בעל עסק מב''ש

צילומים: דני בלר

ישראל הולכת לסגר שלישי, שיתחיל ביום ראשון ויימשך לפחות שבועיים - זאת, כאשר לכאורה ישראל מובילה במתן החיסונים. מפניות גולשים לברנז'ה NEWS, עולה כי התורים לקבלת חיסונים הם רק מאמצע ינואר בשנה הבאה, גם אם מדובר בחולים בני 60 פלוס, מתחסנים מבאר שבע נשלחים להתחסן באשקלון, רהט, נתיבות או קריית גת. מצד שני, כאלה שלא שייכים לקבוצות סיכון, אך נחשבים מובילי דעת קהל, מעלים לרשתות החברתיות צילומים שלהם מתחסנים.

במשרד הבריאות ובמטה הקורונה מזהירים מפני קריסת בתי החולים. בסורוקה יש כרגע ביחידה לטיפול נמרץ קורונה ובמחלקה פנימית קורונה בסורוקה, מקבוצת כללית, 26 מטופלים מהם 15 במצב קשה (מתוכם 5 מונשמים), חולה בינוני והיתר במצב קל. בבית החולים אין כוונה לפתוח מחלקות קורונה נוספות מעבר לקיימות.  התפוסה הכללית של סורוקה עומדת כרגע על 67.85%. 

על פי נתוני משרד הבריאות, בבאר שבע יש כרגע 421 חולים מאומתים, רובים המכריע בבידוד ביתי. 1,900 איש נמצאים בבידוד ביתי אחרי שבאו במגע עם חולה מאומת. היקף הבדיקות החיוביות בב''ש עומד על 3% בלבד. העיר נחשבת עיר צהובה על פי תוכנית הרמזור של משרד הבריאות והציון שלה יציב בימים האחרונים. לפני 10 ימים היא הייתה עיר ירוקה. 

ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב, היקף החולים המאומים מכלל הבדיקות הוא 7%. העיר הבדואית הגדולה הייתה יישוב ירוק, אך הוא מתקרב לסף הכתום. באופקים, לעומת זאת, מספר החולים המאומתים ירד ב-16%. בנתיבות חלה עליה גדולה במפר החולים המאומית והיקף הבדיקות החיוביות עומד על 4%. 

הסגר הנוסף, המגיע כשבעולם מדווחים על לפחות עוד 2 מוטציות חדשות של נגיף הקורונה (אנגלית ודרום אפריקאית), מכעיס מאוד את בעלי העסקים בבאר שבע. י', שיש לו חנות בגדים קטנה, הודיע הבוקר לעבודת שלו שהיא יוצאת שוב לחל''ת. ''היא בכתה, אני בכיתי איתה, אבל אחרי הסגר הזה אני כבר לא אפתח מחדש. אני מנסה להפטר מהמלאי, מה שאני לא אמכור ייתרם. מבחינת מכירות, החורף הזה גמור. השנה אני ועוד רבים כוני, הפסדנו המון. אנחנו משלמים שכר דירה גם אם יש קורונה. אני חנות קטנה שבקושי נכנס אדם אחד או שניים. לך תראה מה הולך בסופרים. עלינו, עם זאת, קל יותר ליפול''. 

י' בן 60 פלוס, לא רצה שנכתוב את שמו. לא בגלל הבושה אלא כי גם המשפחה וגם העובדת לא יודעים על כוונתו לסגור. בסגר ייסגרו, מעבר לחנויות הרחוב, גם הקניונים, גם מעט בתי הקפה שהגישו טייק אוואי, ייסגרו חנויות ביגוד והנעלה ויישארו פתוחות רק חנויות חיוניות. מבחינתה של באר שבע, שעיקר כלכלתה מסחר ותיווך, מדובר במכה נוספת. ההערכה היא כי בעבקות הסגר היקף המובטלים בבאר שבע יזנק עוד מעבר לכ-20 האחוזים כיום. 

לדברי י', הרבה בעלי עסקים קטנים לא ישרדו את הסגר הנוכחי: ''אותנו סוגרים, אבל יש רשתות שעובדות רגיל. עושים כל מיני טריקים. לי אסור למכור מעיל לילד, סופר גדול יכול ללפתוח מחלקת הלבשה. וודקה זה חיוני? איפור זה חיוני? מכנסיים, גרביים ותחתונים זה עוד יותר חיוני. אני לא יודע מה יהיה. רק פה בב''ש אלפים עובדים במתחמים, זה עוד אלפים שהולכים לחל''ת''.

תגובות

End of content

No more pages to load