• 07 מרץ 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מחקר: 40% מהילדים חשופים לעישון

תוצאות ראשוניות של מחקר במשרד הבריאות: 40% מהילדים חשופים לעישון סביבתי. יו"ר הוועדה, ח"כ קוטלר-וונש, נזפה ברשות המסים על עיכוב במיסוי סיגריות אלקטרוניות

סיגריה אלקטרונית (צילום: Image by Trần Tiến Lộc Đỗ from Pixabay)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

בדיון שעסק בהתמודדות עם נזקי העישון בוועדה המיוחדת להתמודדות עם סמים ואלכוהול היום בכנסת, חשפה הטוקסיקולוגית הראשית לבריאות הסביבה במשרד הבריאות, ד"ר תמר ברמן, כי מתוצאות ראשוניות של מחקר שנערך במשרד הבריאות באמצעות בדיקות שתן עולה כי כ- 40% מהילדים בישראל חשופים לעישון סביבתי, ושליש מהוריהם מודעים לכך. "אלה ממצאים מאוד חמורים. בנוסף, עישון הורים ובני משפחה מהווה מקור משמעותי של חשיפה לעופרת רעילה בקרב ילדים ובני נוער", אמרה ד"ר ברמן.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכל קוטלר-וונש, נזפה בנציג רשות המסים על חוסר ההתקדמות בתכנית למיסוי סיגריות אלקטרוניות: "השוק פרוץ ובני הנוער ממשיכים להתמכר ולהיפגע. חברות הטבק לא קופאות על השמרים בזמן שאנחנו מתעכבים". מנהל תחום התכנון ברשות המסים, קובי בוזו, אמר: "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו להתקדם, אבל אני לא יכול להגיד מתי נביא את ההצעה בפני מקבלי ההחלטות. זה נושא מורכב".

היו"ר קוטלר-וונש הוסיפה: "בתקופת הקורונה, יש נטיות להתמכרות בקרב בני הנוער ביתר שאת. יש עלייה בשימוש בסיגריות אלקטרוניות ובנרגילות, ובמעבר מפה לפה גם מתעצמת הסכנה להידבקות בקורונה. אין אכיפה על מכירת סיגריות לקטינים. ברדיוס של 1,000 מטר מבתי הספר יש בממוצע 8.7 נקודות מכירה של סיגריות".

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין: "נתקלתי במעשנים אפילו בכניסה לקבלת החיסון נגד קורונה. אין שילוט ואין אכיפה. לא ייתכן שאנשים שמגיעים להגן על בריאותם – דווקא שם בריאותם נפגעת".

יו"ר הוועדה להגבלת העישון, ד"ר מרק לוריא: "בזמני קורונה אנשים יוצאים החוצה לשאוף אוויר, אבל מעשנים להם בפרצוף". 

ח"כ קוטלר-וונש סיכמה את הדיון ואמרה: "יש להקים גוף עצמאי ומתוקצב היטב, אשר יפקח על כל נושאי ההתמכרויות, ויתכלל את ההסברה, החינוך, האיתור, הטיפול והליווי של בני הנוער והוריהם".

יו"ר הוועדה נפרדה בהתרגשות מאנשי המקצוע וצוות הוועדה אשר ליוו את עבודתה בכנסת ה-23 ואמרה כי היא מתכוונת להמשיך ולפעול בתחום. 

 ד"ר רות פרנקל, אשת חינוך, חברת מועצת עיריית באר שבע ויו"ר הועדה לזכויות הילד מסרה לכתבנו: "בשנים האחרונות לצערנו הרב אנו רואים בישראל  שתופעות ושימוש של בני נוער בכל מיני צורות עישון:  סיגריות אלקטרוניות ,נרגילה ,וסמים קלים.התעצמו והבריחה להתנהגויות אלה גורמת להרס עצמי ונשירה מבתי הספר. אני סבורה שאם היו אוכפים בצורה נכונה ודברים אלה לא היו ניתנים בקלות להשגה היו מצמצמים את התופעה . זכור לי כי לפני שנה ששמשתי כיו"ר הועדה לנגע הסמים . קיימנו סיורים רבים בפארקים, שם נחשפנו לתופעה של נוער המעשן נרגילה וכשאתה שואל אותו למה מה זה גורם לך? התשובה היא 'לא ,זה סתם, זה רק נרגילה, זה רק קצת תפוחים', ככה זה מתחיל, זה רק קצת''.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load