• 27 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''שומר החומות'' הרתיע? חמאס משגר אולטימטום לישראל

השבוע הקרוב יהיה קריטי באשר לעתידה של הפסקת האש מול חמאס: המצרים מנסים לתווך בין ישראל לעזה, אך סינוואר ודף מתעקשים על המשך העברת הכסף הקטארי, ''שיקום עזה'' וחסינות מפני חיסולים ממוקדים

צילום: סמל גיא חסון / דובר צה"ל / CC BY-SA 3.0

השבוע הקרוב יהיה קריטי בכל הקשור לרגיעה בדרום:  מי שחשב שמבצע ''שומר החומות'' הרתיע את יחיא סינוואר והבטיח שקט ארוך טווח, אינו מכיר את האיזור, את הפוליטיקה העזתית ואת הממשלה בישראל.

מנהיג חמאס, יחיא סינוואר ומוחמד, דף ראש גדודי עז א-דין אל-קסאם – הזרוע הצבאית של חמאס, הצהירו כי הם לא מוותרים על המענק החודשי בסך עשרות מיליוני דולרים מקטאר, המועבר דרך ישראל, המשמש לטענתם ל"שיקום עזה וסיוע לתושבים". בשבוע הבא אמורים להיערך מפגשים הרי גורל בין המשלחת המצרית, לבין הישראלים ואנשי חמאס. בחמאס רואים את המערכה האחרונה כהישג תודעתי ואסטרטגי, גם אם צבאית הוכו קשות, על פי הנתונים שמפרסם דובר צה''ל. חמאס הצליח למצב את עצמו כ''שומר אל אקצה'', הוכיח כי הוא מסוגל לא רק לשגר כמויות גדולות של רקטות לעבר ישראל, אלא גם לגרום לפגיעה ביציבות הפנים ישראלית, לגרום להפרות סדר ואפילו לשבש את המשא ומתן הקואליציוני.

ביממה האחרונה חמאס מאותת שפניו לא להסדרה: ההנהגה הקשיחה עמדות והעלתה דרישות שישראל לא תוכל לעמוד בהן, לא מדינית ולא מבחינת דעת הקהל המקומית. חמאס דורש במיידי עשרות מיליוני דולרים, הרחבת שטחי הדיג והוצאת נושא השבויים והנעדרים מהנושאים שיועלו למשא ומתן. כמו כן, העזתים דורשים כי ישראל תתחייב לא לבצע סיכולים ממוקדים. השבוע יחיא סינוואר נראה בתהלוכת ניצחון בחאן יונס ואף הצטלם, בהתרסה, כשהוא ישוב על כורסא בפתח לשכתו המופצצת.

למתווכים המצרים לא נשאר הרבה עם מה לעבוד. אלא אם תהיה פריצת דרך, בעיקר מהצד הישראלי, תתחיל הספירה לאחור על פי הריטואל הקבוע:  בלוני תבערה, טיפטוף רקטות והרחבת הירי בצורה מדודה. 

בצה''ל לא קיפלו את הכוחות ולא תקעו פרחים בקנה. הצבא ממשיך להיות ערוך לכל אפשרות, כולל בטווח המיידי. בתום הסבב האחרון, היה ברור לכולם כי למרות דברי היח''צנות על מכה ניצחת לחמאס, מדובר בהפוגה בלבד. על פי ההערכות, לחמאס נשארו עוד אלפי רקטות לטווחים רחוקים ואין לו בעיה שצה''ל יוריד עוד ועוד מגדלים. להיפך, זה משרת אותו מדינית, במיוחד מול המועצה לזכויות אדם של האו''ם.

על רקע המצב הביטחוני המורכב, החליט שר הביטחון בני גנץ להאריך את כהונת הרמטכ''ל כוכבי לשנה רביעית. גנץ עידכן בנושא את ראש הממשלה נתניהו ואת היועץ המשפטי לממשלה. הדבר האחרון שישראל צריכה עכשיו היא הפיכת המינוי של הרמטכ''ל לנושא פוליטי, בטח לא כששורר בה כאוס פוליטי. ישראל עלולה להיקלע למערכת בחירות חמישית - ואולי גם שישית.

בינתיים, העברת הסחורות לעזה נמשכת, במיוחד של דלקים. גם קווי החשמל שניזוקו מהאש העזתית תוקנו זה מכבר. 

הוכחה להלך הרוחות בעזה מספק חבר הלשכה המדינית של ארגון הג'יהאד האיסלאמי, מוחמד אל-הינדי, שאמר הבוקר לרשת ''אל-קודס" כי ״עזה חייבת להיערך לסבב הבא״.

בשל המצב, בישראל נערכים גם להתחדשות המהומות בתוך ישראל. המשטרה ושירותי הביטחון נערכים במיוחד לקראת יום הנַּכְּסַה "יום התבוסה" או "יום הנסיגה", המצויין ב-5 ביוני, הרי הוא היום שבו מציינים גורמים בעולם הערבי את פרוץ מלחמת ששת הימים.

ההיערכות כוללת דריכות מיוחדת ומעקב על הנעשה בכלל המגזרים. גם אם על פני השטח נראה שבכיכול הרוחות נרגעו, במיוחד בערים  המעורבות, אך לא רק בהן, החשש הוא מפרובוקציות שיובילו לתקרית שתדליק את הגזרה שוב. מדובר במאמץ מודיעיני יוצא דופן, הכולל מעקב אחרי קבוצות ברשתות החברתיות וזיהוי מובילים של הפצת קריאה לאלימות ופרסום חדשות כזב.

מתי הסבב הבא? לצה''ל  יש כבר בנק מטרות חדש והוא ערוך ומוכן לסבב לחימה נוסף. מי ששואלים שאלות הם תושבי הדרום, שעוד לא הפסיקו להתאושש ממשבר הקורונה וכבר נכנסים למה שנראה סבב לחימה קרוב נוסף. 

אחד החששות, כזה ששב ועולה מאז דצמבר 2008, עת פגע טיל הגראד הראשון בבאר שבע, הוא מפני העובדה שבתים רבים בבאר שבע אינם ממוגנים. הסבב האחרון הראה כי לחמאס יכולות משופרות, הן בעוצמות והן בטווחים. הבניה החדשה בבאר שבע כוללת ממ''דים, אך מי שחשופים הם בעיקר אוכלוסיות מעוטות יכולת. גם לו רצו להקים ממ''ד, העלויות והבירוקרטיה הופכות את המטלה לבלתי אפשרית כמעט עבור מי שאינו בעל יכולת כלכלית.

בדיקה אקראית ובעיקר שיחות של תושבים, מעלות תמונה עגומה באשר למצב של המקלטים, בעיקר בבניינים בהם תחלופה גבוהה של דיירים. מקליטים הפכו למחסני גרוטאות ולזולות של נרקומנים. היעדר היכולת להתארגן באותם בניינים שרובם בבעלות משקיעים, משליך גם תחזוקתם ותחזוקת המקלטים.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load