• 07 יולי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בדרך להשבעת ממשלת השינוי: מעט בשורות לנגב בקווי היסוד של הממשלה

בית חולים שני בבאר שבע, יותר שוטרים, פריסת סיבים אופטיים בפריפריה ורשת ביטחון לעצמאים: לא בטוח שאלה הדברים שיפתרו את בעיות הנגב

הנבחר והחליפי, בדרך לממשלה. צילום: ללא קרדיט (שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

נחשפו קווי יסוד להקמת ממשלת אחדות בתקופת כהונת הכנסת ה- 24 - ובו ממש מעט בשורות לנגב. ההסכם מאוד כללי, לא נותן תשובות של ממש ואפילו לא עוסק במתן פתרונות ממקודים למצוקות הנגב - מאבטלה נוראית ועד אובדן מוחלט של הביטחון האישי, עד כדי כך שאפילו צה''ל חושש להתאמן בשטחי האש של עצמו. 

קווי היסוד שפורסמו הערב אומרים בין היתר כי ''הצדדים מסכימים, כי הממשלה תפעל לפיתוח הפריפריה הגאוגרפית של   ישראל, ולהעצמת התנאים הכלכליים המאפשרים השתלבות ומעורבות אזרחית ובין היתר באמצעות שילוב בשוק התעסוקה''. ננסכם אינו מפרט את הדרכים בהן הדבר ייעשה. מדובר בנקודה קריטית עבור שתי הערים הגדולות בנגב - באר שבע ורהט, בהן האבטלה עומדת על 13.1% ו-19% בהתאמה. 

החלטות ממשלה קודמות בנושא יושמו באופן חלקי מאוד וכללו בעיקר טקסים, יחסי ציבור והרבה מילים גבוהות, שלא מנעו מבאר שבע להיות עיר מסוכנת לעסקים, על פי ממצאי פירמות העוסקות בניתוחי שוק. הנושא גם נידון בלא מעט ישיבות מועצת העיר באר שבע.

בנושא הדיור: ''שר הבינוי והשיכון יביא בתוך 60 יום מכינון הממשלה, למועצת מקרקעי ישראל החלטת מדיניות רחבה וסדורה בנוגע לדיור בר השגה והתחדשות עירונית, וכן מדיניות כוללת בנוגע לתמהיל השיווק במחירים ברי השגה בבעלות ולהשכרה וצעדים חדשניים לטובת התחדשות עירונית בשים לב לסוגיות חברתיות, כלכליות, בטחוניות ובטיחותיות. בנוסף שר השיכון יביא לממשלה תכנית שיווק של 300,000 יחידות דיור ובכלל זה מענה מימוני לטובת כלל התשתיות ומוסדות הציבור הנדרשים למימוש התכנית''.

כזכור, הסכמי הגג בבאר שבע הוקפאו, בעיקר בשל העובדה כי העיר לא משכה אליה עשרות אלפי ''חזקים ואיכותיים'', משרתי הקבע לא נהרו אליה בהמוניהם בעקבות מעבר צה''ל לנגב (שמתעכב בינתיים) וטיול קצר בשכונות המבוקשות על ידי משקיעי הנדל''ן מגלה הרבה שלטים של ''להשכרה'' ו''למכירה''. 

באר שבעי ממוצע מאוד מתקשה לעמוד בתשלומי משכנתא והוא גם יתקשה לקבל משכנתא, בטח לא עם השכר הממוצע המשולם בעיר. דיור בר השגה הוא מושג אמורפי, שגרסאות שלו נוסו בעבר ולא הצליחו. 

בנושא אובדן הביטחון האישי בנגב: ''הצדדים מסכימים, כי הממשלה תפעל להגברת הבטחון האישי של כלל האזרחים במדינת ישראל, תחזק את המשטרה ותוסיף לה תקני כוח אדם. הממשלה תפעיל תכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית שתכלול החמרת ענישה, והקמת יחידות ייעודיות במשטרה למיגור הפשיעה במרחב הכפרי, ובחברה הערבית''.

מיד לאחר סעיף זה יש סעיף לא מובן: ''הצדדים מסכימים כי הממשלה תקדם הליך דה פליליזציה וכן רפורמה לחיזוק זכויות האזרח בחקירה ובמשפט''.

בקווי היסוד של הממשלה אין אזכור לפתרון לבעיות המגזר הבדואי, החל סוגיות התיישבות ועד לקידום תעסוקה, חינוך, בריאות, נגישות לתחבורה ציבורית ושיוויון הזדמנויות. היחיד שהשמיע קולו בנושא היה יו''ר סיעת רע''מ, מנסור עבאס, שהתעקש על הנושאים הנוגעים לציבור בוחריו.

למחרת השבעת הממשלה, לפיד ובנט יצטרכו להתמודד עם לא מעט סוגיות בוערות - מהגרעון האדיר ועד להתקלחות מחודשת בחזית הדרומית. מאחר והממשלה שתקום היא ערב רב של מפלגות שלא היו מתחברות בשום קונסטלציה אחרת, קשה לראות נושאים שלא ממש בקונצנזוס זוכים לקידום: מנישואים אזרחיים, דרך פונדקאות וזכויות להט''ב. הנגב לא מיוצג מספיק בממשלה הנוכחית ולא שבקדומות הוא זכה לתשומת לב מיוחדת.

אם לשפוט לפי קווי היסוד, נקבל עוד מאותו דבר, אולי עם בשורה לעצמאים, קהל לא קטן בנגב, שמתמודד עם קשיי פרנסה ניכרים.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load