• 25 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הבוסים החדשים של הנגב: רע''מ וישראל ביתנו ישלטו על ענייני האיזור

הכשרת הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, תקציבים של עשרות מיליארדי שקלים למגזר הבדואי, שליטה על המשרד לפיתוח הנגב: ההסכמים הקואליציוניים נחשפים

ליברמן (צילום: DOD US / נחלת הכלל), עבאס (צילום: Zaher333 / CC BY SA 4.0)

ממשלת השינוי אכן מביאה שינוי באשר לשליטה על ענייני האיזור: שתי מפלגות - רע''מ וישראל ביתנו, מקבלות שליטה על רוב העניינים הנוגעים לנגב  - מהכשרת עשרות כפרים בלתי מוכרים, הקפאת האכיפה על ביה בלתי חוקית והזרמת עשרות מיליארדי שקלים למגזר הבדואי, דרך קבלת השליטה על המשרד לפיתוח הנגב והגליל ואיוש במנויים חדשים בעשרות משרות אמון

ההסכם הקואליציוני עם רע''מ מדבר על לקבלת תפקיד של סגן שר במשרד ראש הממשלה, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, סגן יו"ר הכנסת ויו"ר הוועדה לענייני החברה הערבית.  עוד נכתב כי "הצדדים מסכימים לפעול לאישור תוכנית חומש לצמצום פערים לחברה הערבית, הדרוזית, הצ'רקסית והבדואית בהיקף של 30 מיליארד שקל עד תום שנת 2026, וזאת מבלי לפגוע בהחלטות ממשלה קודמות". 

ההסכם גם מבטיח אישור תוכנית חומש למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית בסכום של 2.5 מיליארד שקל לחמש שנים, תקצוב תחבורה עירונית בחברה הערבית, אישור של 100 מיליון שקל בשנה לתיקון עיוותים בקידום פרויקטים ביישובים הערביים והכרה בשלושה יישובים בדואיים בנגב בהמשך להצעת החלטה שעלתה בממשלה היוצאת בראשות בנימין נתניהו. 

תוך תשעה חודשים מיום כינון הממשלה, תוצג לאישור תוכנית להסדרת התיישבות אזרחים בדואים בנגב. במהלך תקופה זו תועבר בקשה לגורמי האכיפה להקפיא את האכיפה על הריסת בתים. 

מדובר בצעדים אשר להם השלכות מרחיקות לכת על פיתוחו של הנגב: באיזור חיים כ-270,000 אזרחים בדואים. כ-100,000 מתוכם  חיים בכפרים הבלתי מוכרים, שמדינת ישראל לא הכירה מעולם בקיומם. בעוד שיש מי שניסו להדביק להתיישבות הבדואית ביישובים בלתי מוכרים מניע לאומני, הרי שלגידול ולמיקום שלהם סיבה פונקציונלית בלבד. לרובם אין תשתיות: לא מים, לא חשמל, לא נתיבי תחבורה ולא שירותי בריאות וחינוך. מתווים ותוכניות שנוסו לאורך השנים לא הגיעו לכדי ביצוע או יושמו חלקית. ניסיונות לכפות פתרונות אל צלחו, מאחר ולא התחשבו בצרכים ובתרבות הבדואית.

זו הפעם הראשונה, מאז קום המדינה, שמפלגה ערבית חברה בקואליציה ועומדת לקבל תפקידים ביצועיים. מדובר במבחן עצום לכל הצדדים, שכן רע''מ מקבלת הזדמנות היסטורית לחולל שינוי בחברה הבדואית בנגב.

בבחירות האחרונות, רע''מ גרפה את מרבית הקולות ברהט, העיר השניה בגודלה בנגב: היא זכתה ב-62.92% מהקולות, הרבה יותר מהרשימה המשותפת, שקיבלה ברהט רק 22% מהקולות. 

ההסכם עם ישראל ביתנו מסמיך את הממשלה ואת יו"ר ישראל ביתנו ושר האוצר המיועד אביגדור ליברמן להגיש תקציב דו-שנתי. פרט לאוצר, מקבלת ישראל ביתנו גם שר נוסף במשרד האוצר ואת תפקיד שר החקלאות, הנגב, הגליל והפריפריה החברתית. 

ישראל ביתנו מקבלת בנוסף את ראשות ועדת הכספים וגם מטעמה יכהן סגן יו"ר הכנסת. עוד מעוגן בהסכם כי תלמידי החינוך החרדי ילמדו לימודי ליבה: "הצדדים רואים יעד לאומי בכך שכל תלמידי ישראל ילמדו לימודי יסוד, מתוך הכרה כי שילובם בשוק העבודה הכרחי לעתידה הכלכלי של מדינת ישראל. לצורך כך יבוא הדבר לידי ביטוי בתקציב המדינה בתמריצים חיוביים ושליליים".

ההסכם מדבר על קידום ותקצוב תוכנית לאומית לחיזוק ופיתוח הצפון, לפעול למען רווחתם הכלכלית ולביטחונם של תושבי אשקלון ויישובי עוטף עזה, קידום תחבורה ציבורית בשבת, קידום מתווה הכותל ונישואים אזרחיים. 

המשטרה מנטרת הסתה נגד הממשלה הנבחרת ברשתות הדרומיות

בבאר שבע ובנגב יש מי שלא מרוצים מאופייה של הממשלה שתושבע ביום ראשון, לא מקווי הייסוד שלה ולא מבעלי התפקידים. מאז היוודע שעלה בידה של ממשלת השינוי לקום, מופצים ברשתות החברתיות פוסטים רוויי שנאה כנגד ראשי יש עתיד, ימינה ורע''מ, וכן כנגד כל מי משבקש לתת הזדמנות לממשלה החדשה.

המשטרה ושירותי הביטחון מנהלים מעקב אחרי הרשתות החברתיות, מנטרים מסרים גם ברשתות כגון טיק טוק, קבוצות וואצאפ וטלגרם.בחלק מהמקרים מפרסמי הפוסטים מוזמנים לחקירה.

ממדי ואופי ההסתה בבאר שבע הביאו לפני מספר ימים את סגני ראש העיר באר שבע לצאת בקריאה חריגה להרגעת הרוחות ולהשבת הדו-קיום שאיפיין את באר שבע ויישובי האיזור. הקריאה באה אחרי מהומות ועימותים בתוך בארשבע וביישובי הסביבה ואחרי שהמשטרה חשפה קבוצות שהתארגנו להדליק את התבערה בשני הצדדים. 

ככל שמתקרב תאריך השבית הממשלה, כך עולה מפלס האלימות בשיח ברשתות. לקראת שבת, למשל, הופצה תמונה של נפתלי בנט, ראש הממשלה המיועד, עם זמני הדלקת הנרות ביישובים הערביים - וזו הדוגמא הקלה יותר. פוסטים רבים גם עוסקים במידע כוזב על כוונות הממשלה, במיוחד בנוגע לענייני דת ומדינה. 


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

​​​​​​​​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load