• 27 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משביעים ממשלה: רק שר אחד מהנגב, מאיר כהן ברווחה

הרבה תל אביבים, שר דרוזי ושר ערבי, אך ייצוג הנגב בממשלה החדשה דל ביותר ואת ענייני הנגב ינהלו שר מרחובות וח''כים של רע''מ

מליאת הכנסת (צילום: בית השלום)

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

אם הכל יילך כשורה - ולא יהיו עריקים ברגע האחרון, ממשלת השינוי תושבע היום, בשעה 16:00. מכל שרי הממשלה, רק שר אחד מתגורר בנגב: שר הרווחה המיועד, מאיר כהן, שהוא תושב דימונה. בממשלה החדשה יש ייצוג נכבד לתושבי תל אביב ומרכז הארץ, שר דרוזי (השר במשרד האוצר חמד עאמר, תושב שפרעם) ושר ערבי (עיסאווי פרייג', מכפר קאסם, השר לשיתוף פעולה איזורי). רק שר אחד, מאיר כהן, שיכהן כשר הרווחה, הוא תושב הנגב.

עם זאת, העיניים נשואות לשעה 16:00. עד אז, הכל יכול לקרות והממשלה עלולה שלא לקום, אם נתניהו יצליח לעשות תרגיל פוליטי של הרגע האחרון.

דומה כי בנגב תיבחן עמידותה של הממשלה החדשה, שכן האיזור טומן בחובו לא מעט מוקשים פוליטיים, שעלולים להביא לפירוק מוקדם מהצפוי של הממשלה והליכה לבחירות חדשות: כתבי התביעה להריסת מבנים המוגדרים לא חוקיים במגזר הבדואי. אומנם בהסכם הקואליציוני סוכם  על הקפאת ההליכים, אולם רק לחלק מהמבנים.

ב"שגב מערב", שכונה בדואית בת 500 משפחות שכנגדה הוגשו לבית המשפט כתבי תביעה בדרך להריסה, רובן הגדול של המשפחות הם ממשפחת אל חרומי, משפחתו של החבר כנסת ה-61 בקואליציה, סעיד אלחרומי, מספר 3 ברשימת רע"מ של מנסור עבאס. העיניים נשואות לשאלה איך ובאיזו דרך ייפתר המצב.

תושבי הנגב והדרום מצפים מהממשלה לנקוט בקו שונה  מזו שנקטה הממשלה היוצאת,  שנקטה מדיניות ההכלה בהסלמה ברצועת עזה ואיפשרה במשך 20 שנה ירי רקטות בלתי פוסק אל האיזור.

כמו כן, בנגב מצפים להקמת 2 בתי חולים נוספים, פיתוח מאסיבי של מקומות תעסוקה חדשים. אכיפה והתמודדות נחושה ואפקטיבית מול הפשיעה והאלימות בדרום ונושאים נוספים.

לא ממשלה קטנה, רוב השרים תושבי מרכז הארץ ורק שר אחד מהנגב

בממשלת ישראל ה-36, שתושבע בעוד כמה שעות, ראשונה מזה 12 שנים יעמוד בראשה איש שאינו חבר הכנסת נתניהו. יו"ר ימינה, ח"כ נפתלי בנט, יכהן כראש ממשלת השינוי. על פי ההסכמים הקואליציונים באוגוסט 2023 יחליף אותו שר החוץ וראש הממשלה החליפי יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, אך בנט ישאר ראש ממשלת מעבר במקרה והממשלה תתפזר טרם מועדה.

זאת אינה ממשלה רזה, כפי שרצה לפיד ויכהנו בה 26 שרים, על פי המפתח המפלגתי הבא:

יש עתיד:
שר החוץ וראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד.
שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי.
שרת האנרגיה, קארין אלהרר.
שר הרווחה, מאיר כהן .
המשרד לשויון חברתי, מירב כהן.
שר התיירות , יואל רזובוב.

ימינה:
ראש הממשלה ומשרד ההתיישבות יו"ר ימינה, נפתלי בנט.
שרת  הפנים, איילת שקד.
השר לשרותי דת , מתן כהנא.

כחול לבן:
שר הביטחון, יו"ר כחול לבן בני גנץ.
שרת העלייה והקליטה,  פנינה תמנו שטה.
שר התרבות והספורט חילי טרופר.
שר החדשנות והמדע, אריה פרקש הכהן.

העבודה:
שרת התחבורה והבטיחות בדרכים יו"ר המפלגה, מירב מיכאלי.
השר לביטחון פנים וחבר הקבינט המדיני בטחוני, עמר בר לב.

ישראל ביתנו:
שר האוצר, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.
שר החקלאות והמשרד לפיתוח הפריפרייה הנגב והגליל, עודד פורר .
שר במשרד האוצר, חמד עמאר .

תקווה חדשה:
יו"ר גדעון סער יכהן כשר המשפטים.
שרת החינוך , יפעת שאשא ביטון.
שר  הבינוי והשיכון ,משרד ירושלים ומורשת, והמשרד המקשר בין הממשלה והכנסת, זאב אלקין.
שר התקשורת ,יועז הנדל.

מרצ:
שר הבריאות , יו''ר הרשימה ניצן הורוביץ
השרה לאיכות הסביבה, תמר זנדברג .

ממשלה אזוקה בססטוס קוו משתק

הממשלה החדשה אזוקה בסטטוס קוו בין שני אגפיה. ימינה ותקווה חדשה הם האגף האחד של הממשלה, יש עתיד, העבודה ומרצ, ישראל ביתנו וכחול לבן ,מהווים את האגף השני . לכל אחד מהאגפים הללו כוח שווה בממשלה, מה שעלול לגרום לשיתוק במיוחד בסוגיות הנמצאות במחלוקת. סוגיות דת ומדינה עלולות להוות מוקשים וחומר נפץ . מצד אחד יש עתיד וישראל ביתנו, העבודה ומרצ ומצד שני ימינה ותקווה חדשה . כמו כן סיעת רע"מ של מנסור עבאס המפגינה עמדות שמרניות.

בהסכם הקואליציוני עליו חתומות מרצ והעבודה ישנן הרבה הבטחות כמו קידום זכויות להט"ב כולל נשואים אזרחיים , תחבורה ציבורית בשבת, אולם בהסכם המחייב את כלל הממשלה בין ימינה ליש עתיד נכתב שכל השותפים מחויבים להצביע נגד כל שינוי בסטטוס קוו .

גם לגבי שלטון החוק ומערכת המשפט זו ממשלה המורכבת מהפכים: האגף הימני של תקווה חדשה ימינה וישראל ביתנו מול אגף השמאל של יש עתיד, העבודה ומרצ. יש מחלוקות על האופי של המערכת האם תהיה שמרנית או ליברלית, מחלוקת על בחירת שופטים ועוד.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load