• 25 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם השר לביטחון פנים יצליח להביא ביטחון לנגב?

עומר בר לב הוא בנו של הרמטכ''ל שמיני, בעל ניסיון מבצעי עשיר והוא ממייסדי חברת איתוראן. בין היתר, שימש חבר בשדולה לקידום האוכלוסיה הבדואית וחבר בתנועת ''דור שלום'', שקמה אחרי רצח רבין

השר לביטחון פנים, עמר בר לב (צילום: Laliv g / CC BY SA 4.0)

אתגרים רבים מצפים לשר לביטחון פנים הנכנס, עומר בר לב, ממפלגת העבודה. האתגר הכי גדול אולי, הוא השבת תחושת הביטחון של תושבי באר שבע והנגב, החווים גל אלימות ופשיעה כמותולא הכירו. שורה ארוכה של תופעות במישור הפלילי והפח''עי, בהם גביית דמי חסות, עבריינות רכוש, אחזקת נשק ותחמושת בניגוד לחוק, עבירות רכוש הכוללות פריצות לבתי עסק, לכלי רכב ולבתים, הטרדות מיניות ואלימות במרחב הציבורי.

בתחילה, ניסו בבאר שבע להעלים את התופעה, כאילו אינה קיימת. אחרי זה, ניסו לצייר את הדיווחים בתקשורת כהגזמה או חדשות כזב. היום, קצת מאוחר מדי, מבינים שיש כאן בעיה שפוגעת בראש ובראשונה בתושבי העיר, אך גם בתושבי המרחב כולו, יהודים ובדואים כאחד, בערים, בכפרים ובמרחב הכפרי, הסובל מגניבות חקלאיות. השר לביטחון פנים היוצא, אמיר אוחנה, יליד באר שבע ומי שגדל בעיר, נתן פתרונות זמניים וחלקיים, על ידי הסטת כוחות למשימות שיטור ואכיפה בבאר שבע. בכנסת הנכנסת, סיעת רע''מ דורשת את פירוקה של יחידת יואב, המורכבת מלוחמים מיומנים, הפועלים  בצירי התנועה הסלולים ובצירי עפר, במטרה להשיב את תחושת ביטחון משתמשי הדרך והגברת הציות לחוק.

בשל חומרת המצב בנגב, לשר הנכנס לא יהיו ימי חסד

בחודשים האחרונים מדברים בבאר שבע על הקמת כוחות סיור שכונתיים, במיוחד במוקדים הבעייתיים סביב אוניברסיטת בן גוריון, אך לא רק. דובר על הקמת יחידת מתנדבים יוצאי יחידות קרביות, ועל הקמת משמר שכונתי. אלא שמדובר בצעדים לטווח ארוך, הדורשים איתור והכשרת כוח אדם מתאים, הקצאת תקנים ומתן סמכויות שיטור. הדבר האחרון שרוצים במשטרה הוא אזרחים שייקחו את החוק לידיים והפרות הסדר במהלך מבצע ''שומר החומות'' היו רק טעימה ממה שיכול להתרחש בנגב כאשר מצד אחד יוצאו מהמחבואים אלפי כלי נשק בלתי חוקיים ומצד שני, משמרות למיניהן ינסו לצאת כנגדם עם אלות בייסבול ואגרופנים. מאז ימי ''שומר החומות'' המשטרה מנטרת את הרשתות החברתיות ומיירטת התארגנויות כאלה. 

השר הנכנס: בנו של הרמטכ''ל השמיני ואיש מחנה השלום

עמר בר-לב, בנם של תמר וחיים בר-לב, שהיה הרמטכ"ל השמיני ושר המשטרה. הוא נולד בחיפה וגדל בשכונת נווה מגן ברמת השרון ובצעירותו שהה עם משפחתו מספר שנים בארצות הברית ובצרפת. למד בתיכון חדש שבתל אביב-יפו, בנובמבר 1971 התגייס לצה"ל.

בר לב לא התקבל לקורס טיס בשל פגם בראייה ובחר להתנדב לסיירת מטכ"ל, בעקבות בן דודו רפי בר-לב (שנהרג בקרב החווה הסינית במלחמת יום הכיפורים). הוא עבר הכשרה כלוחם, ועם פרוץ מלחמת יום הכיפורים השתתף עם חבריו ליחידה בלחימה ברמת הגולן ובחצי האי סיני. לאחר המלחמה חזר בו מסירובו לצאת לקורס קצינים ואף עבר קורס מזורז בן שלושה חודשים. בפברואר 1974 חזר לסיירת, ובאפריל 1974 פיקד על צוות בקרב על שיא החרמון. הוא היה אחד מארבעה מפקדי כוחות הפריצה למלון סבוי ב-1975, ובמבצע יונתן פיקד על אחד מצוותי היחידה.

בנובמבר 1976 השתחרר והחל ללמוד בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. עם סיום לימודיו עבד כאגרונום בתחנת ניסיונות ביטבתה. בתקופה זו פנה לפוליטיקה והיה ממייסדי תנועת השמאל, שלום עכשיו. במקביל הוא שירת במילואים כמפקד פלוגה ביחידת שלדג שבאותה עת השתייכה לסיירת מטכ"ל, ומפקד כוחות המילואים של הסיירת, תפקיד בו שימש בתקופת מלחמת לבנון הראשונה.

ב-1984 השתתף בכוח הפריצה לאוטובוס קו 300 וימים ספורים לאחר מכן החליף את שי אביטל בפיקוד על היחידה. 

לאחר שחרורו מצה"ל, החל בלימודי תואר שני ביחסים בינלאומיים באוניברסיטת תל אביב בשנת 1989. עבודת המאסטר שלו עסקה בהסדר ביטחוני אסטרטגי בין ישראל לסוריה ובמסגרתה שימש כעמית מחקר במרכז יפה למחקרים אסטרטגיים.

בשנים שלאחר מכן עסק ביזמות בתחום ההיי טק והיה בין מקימי חברת איתוראן. בשנת 2000 יסד את חברת פאיון מדיקל שעסקה בתחום הדימות הרפואי ומאז שימש מנהלה, אך החברה חוסלה מרצון לפני מספר שנים.

בר-לב פעל במסגרת תנועת דור שלום והקים בשנת 1997 את תנועת "אחריי!" בראשה הוא עומד מאז. התנועה מפעילה תוכניות לצמצום פערים בפריפריה, קבוצות הכנה לצבא ולבחינות הבגרות. ביום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל נבחר להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load