• 25 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מצעד הגאווה בב''ש: רחובות ייסגרו, משטרה ומד''א בהיערכות מיוחדת

המשטרה ומד''א ערוכים לקראת מצעד הגאווה שייערך מחר, חמישי, בב''ש. בתום המצעד תיערך מסיבה ענקית ברחבת העירייה, בהשתתפות נציגת ישראל לאירוויזיון, עדן אלנה

אלפים צועדים במצעד האחרון בבאר שבע (צילום: דני בלר)

מחר, חמישי, החל מהשעה 16:00, ייערך בבאר שבע מצעד הגאווה של קהילת הלהטב''ק (לסביות, הומואים, טרנס, ביסקסואלים וקווירים) - זאת אחרי הפסקה של שנה, בעקבות מגפת הקורונה. השנה מסלול המצעד שונה והוא ייצא משכונה ה' ויעבור דרך השכונות א', ב' וג' ויסתיים במסיבה ברחבת עיריית באר שבע, בה יופיעו, בין היתר, נציגת ישראל לאירוויזיון עדן אלנה והזמרת הבאר שבעית אגם בוחבוט.

זוהי הפעם הרביעית שנערך מצעד בב''ש. המצעד הראשון נערך ביוני 2017, אחרי מאבק ממושך של קהילת הלהט''ב מול עיריית באר שבע, שהתנגדה לקיומו משך שנים. לפני כן, העירייה הסכימה לערוך רק אירועים מתוחמים ברחבת מרכז הצעירים וגם אלה נערכו אחרי מאבק לא קל. 

על עיריית באר שבע הופעלו לחצים כבירים לפני כעשור כבר, עוד בטרם התקיים אירוע הגאווה הראשון, שלא לתת לקהילה נראות ציבורית. מאבק רב שנים, במיוחד אחרי הרצח בבר נוער, שאירע בשנת 2009, התאפשר לקיים אירועים סגורים.

קיום המצעד הראשון בבאר שבע התאפשר לאחר שהקילה פנתה לבג''צ. כזכור, בשנת 2016 סרבה עיריית באר שבע לתקצב את מצעד הגאווה בבאר שבע. לאחר פניות שונות לראש העירייה רוביק דנילוביץ שנענו בסירוב, פנו נציגי הבית הגאה בבאר שבע למשטרה, בבקשה לערוך הפגנה בעיר, כמחאה על אי התקצוב.

בניגוד להפנינג שעלותו רבה, עלות מצעד בלבד הייתה פחותה ואפשרית גם בהיעדר מימון. הוגשה בקשה לקיים את המצעד בחלק משדרות רגר, שהוא אחד הרחובות הראשיים בעיר, ובו מתקיימות תהלוכות ומצעדים. שדרות רגר כבר נסגרו בשנת 2016 שלוש פעמים לצורך תהלוכות, פעמיים לצורך הפגנות על מתווה הגז, ופעם נוספת לצורך חגיגות השמחה שלאחר ניצחון קבוצת הפועל באר שבע באליפות המדינה בכדורגל.

אז, עלו התנגדויות שונות מצד רב העיר יהודה דרעי ומצד נציגי סיעת ש"ס במועצה על קיום המצעד ברחוב ראשי בעיר. הרב יהודה דרעי אף יזם פגישה בעניין עם מפקד משטרת באר שבע. בתחילה ניתן אישור המשטרה לנציגי הבית הגאה לצעוד בשדרות רגר, ובהמשך נשלל האישור והוצע לבית הגאה לצעוד בסמטה צדדית.

לנוכח השינוי בעמדת המשטרה פנה הבית הגאה בבאר שבע, במשותף עם האגודה לזכויות האזרח בישראל לבית המשפט הגבוה לצדק, בבקשה להורות למשטרת ישראל להתיר את הצעדה ברחוב הראשי, שדרות רגר. בדיון בבג"ץ, שהתקיים יום לפני המצעד המיועד, קבעו השופטים כי המצעד לא יעבור ברחוב הראשי, אלא יועבר לדרך צדדית באורך של פחות מ-100 מטר. ההחלטה לא נבעה מטענותיהם של החרדים על פגיעה ברגשות, אלא לאחר שהמשטרה הראתה לבג"ץ ידיעות מודיעיניות על חשש לשימוש בנשק חם ופגיעה בצועדים מצד המתנגדים למצעד, לטענתה.

לנוכח החלטת בג"ץ על העברת המצעד למסלול צדדי, שכלל צעידה של כ-80 מטר בלבד ברחוב השלום, חציית שדרות שזר וכניסה לרחבת העירייה, הודיע הבית הגאה על ביטול המצעד וקיום הפגנת מחאה במקומו

בהפגנת המחאה שהתקיימה במקום המצעד השתתפו כ-2,500 משתתפים. בסופו של דבר, השיגו מתנגדי המצעד את ההפך ממה שקיוו לו. הפגנת המחאה של הבית הגאה בבאר שבע סוקרה בכל ערוצי הטלוויזיה ובעיתונות הארצית, פוליטיקאים רבים הגיעו להפגנה והתראיינו, והניראות שהבית הגאה בבאר שבע זכה לה הייתה רבה משמעותית מהניראות שסביר שמצעד רגיל היה זוכה לה. ביקורת על ההחלטה נשמעה מפי משפטנים בכירים כפרופ' אייל גרוס ומפי ראש העיר רוביק דנילוביץ'.

לאורך השנים הושמעו בבאר שבע לא מעט דעות כנגד נרואתה של הקהילה. בשנה שעברה אף פגעו אלמונים מספר פעמים בבית בעיר העתיקה, בו התגורר זוג להט''בי. גם היום, אחרי 4 מצעדים וכמעט 11 שנה אחרי האירוע הראשון בבאר שבע, יש מי שלא רוצים לראות את הקהילה בעיר ובטח שלא לאפשר לה נראות ציבורית במצעד. אלא שכיום מדובר בדעת מיעוט, קולנית אמנם, אך כבר לא חלק מאופייה של העיר.

כיום מצעד הגאווה בבאר שבע הוא עובדה והשנה הוא מתקיים בפעם הרביעית, אחרי הפסקה של שנה. משטרת ישראל השלימה הערכותה לקראת המצעד, שיעבור במסלול הרחובות ביאליק- המשחררים- שז"ר- מנחם בגין וסיומו ברחבת עיריית באר שבע. שוטרים רבים, גלויים וסמויים, יפרסו כחלק ממערכים לשמירת הבטחון, הסדר הציבורי והתנועה.


לצורך קיום הצעדה ייסגרו החל מהשעה 16:00 ועד לסיום האירוע, עפ"י מקטעי הפעילות מפגשי הרחובות:

מקטע ביאליק מרח' בן יהודה עד רח' בזל

מקטע המשחררים ייסגר מרח' יהודה הלוי עד שד' רגר

מקטע שז"ר ייסגר משד' רגר עד רח' הנרייטה סאלד

מקטע רח' השלום ייסגר מרח' גולומב עד רח' מנחם בגין

מקטע רח' אוסישקין ייסגר מרח' מונטיפיורי עד רח' המשחררים

מקטע רח' רגר ייסגר מרח' ווייצמן עד רח' וינגייט
​​​​​​​


במשטרה מבהירים כי לא תותר הכנסת כלי נשק, כלי זכוכית, אופניים חשמליים ואלכוהול למתחם הצעדה והאירוע. לא תותר חניית כלי רכב בציר הצעדה, הציבור מתבקש לפנות את כלי הרכב החונים מבעוד מועד.  ייתכנו עומסים ושיבושי תנועה ברחובות הסמוכים ואנו מבקשים להשמע להנחיות השוטרים.  על כל מקרה מעורר חשד יש להתקשר למוקד 100 של משטרת ישראל.  ניתן להתעדכן דרך מוקד 110 של משטרת ישראל או מוקד 106 של הרשות המקומית.

גם מד''א נערך לקראת המצעד: מד"א פועל בתיאום עם משטרת ישראל, עיריית באר שבע ומארגני המצעד. לאורך כל המסלול מרחוב ביאליק ודרך הרחובות המשחררים, שז"ר, מנחם בגין ועד סיומו ברחבת עיריית באר שבע יהיו פרושים צוותי מד"א, הכוללים אמבולנסים, ניידת טיפול נמרץ, אופנועי מד"א וחוליות רגליות של מגישי עזרה ראשונה, אשר יאבטחו רפואית את הצועדים.
 
במד"א פונים למשתתפי המצעד ומבקשים מהם להצטייד בכמות מספקת של מים ולהרבות בשתייה, להתמגן בקרם הגנה מהשמש ולהימנע מצריכת יתר של אלכוהול.
 
מנכ"ל מד"א, אלי בין: "צוותי מגן דוד אדום בבאר שבע ערוכים למצעד הגאווה בעיר, בתיאום מלא עם כלל כוחות הביטחון והגורמים הרלוונטיים. זאת, על מנת לתת מענה רפואי מהיר ומקצועי על פי הצורך. אני קורא למשתתפי המצעד לא להסס לפנות לחובשים והפראמדיקים של מד"א הפרושים בשטח, ובנוסף, להוריד את יישומון "מד"א שלי", בעזרתו ניתן במידת הצורך, להזעיק בלחיצת כפתור את צוותי מד"א שיזהו את מיקומכם המדויק".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load