• 07 יולי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם אפליקציה תשים קץ לטרור בכבישי הנגב?

יישום לסמארטפונים של הרלב''ד, קל להפעלה, שולח באמצעות לחיצת כפתור המוצמד להגה תיעוד של עבירות תנועה - כולל מיקום וסרטון רלוונטי. אלפי דוחות והליכים פליליים נפתחו כבר נגד עברייני כביש

תיעוד עבריינות כביש בנגב (צילום ארכיון, ללא קרדיט, שימוש הוגןעל פי סעיף 27 א')

האם אפליקציה לטלפון חכם תשים קץ להתשוללות בכבישים בנגב? יישום לסמארטפון של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים קיים מזה חמש שנים, אך לא זכה להכרה נרחבת, בטח לא בנגב. היישום מתעד את הנסיעה באופן רציף. הוא מופעל לפני תחילת הנסיעה, וכהנג מזהה עבירה מסכנת חיים, הוא לוחץ על כפתור המוצמד להגה, מבלי שדעתו תוסח מהנסיעה. היישום שולח את התיעוד למשטרת ישראל ובו נתוני זמן ומקום וקטע וידאו רלוונטי. במשטרה מפענחים את המידע ונוקטים על פיו בצעדים כנגד עבריין הכביש. עד כה הוגשו אלפי כתבי אישום וקנסות.

​​​​​​​המשטרה במחוז הדרומי משקיעה מאמצים רבים באיתור ואכיפה של עברייני תנועה, בין היתר על ידי יחידת אופנוענים ייעודית. מטבע הדברים, המשטרה לא יכולה להימצא בכל מקום, בטח לא בכל כבישי הנגב, המרחב הגאוגרפי הגדול במדינה. מצד שני, תופעת הנהיגה הפרועה מוכרת, כמו גם יתר הסכנות בכבישי האיזור, בהם יידוי אבנים, גמלים, פרות וסוסים משוטטים וגנבי רכב.

תיעוד אזרחי עשוי לסייע מאוד להוריד את מפלס העבריינות בכבישי הנגב. 

וידאו: דוגמא לעבריינות כביש בנגב (צילום ארכיון, רץ ברשתות ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


מאחורי הפרויקט ''שומרי דרך  - שינוי חברתי בכבישים'' עומדים הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בשיתוף אגף התנועה – משטרת ישראל ועמותת "נתיב בטוח". מטרת המיזם: לשנות את תרבות הנהיגה בישראל ולקדם נהיגה על פי החוק בקרב כלל הנהגים. פחות מחודש לאחר השקת המיזם נרשמו אלפי אזרחים המעוניינים להתנדב במיזם. מהשקתו הצטרפו אליו כבר אלפי מתנדבים.

על פי האחראים על הפרויקט, עד כה נשלחו על ידי משטרת ישראל והרלב"ד עשרות אלפי זימונים לדין, קנסות ומכתבי יידוע (בעלי אופי התרעתי – חינוכי) לבעלי רכבים שתועדו על ידי שומרי הדרך. 

''מטרת המיזם היא לתעד עבירות תנועה חמורות המבוצעות בכבישי הארץ, בדגש על בריונות כביש, ובכך לייצר הרתעה מפני ביצוע עבירות תנועה. אנו עושים זאת באמצעות אכיפה אזרחית של עבירות תנועה בכבישים – כי הכביש שייך לכולנו.​​​​​​​ ייחודו של המיזם הוא השימוש בחוכמת ההמונים – מתן האפשרות לכל אזרח, הפועל מתוך אחריות אישית ומוסרית לנושא הבטיחות בדרכים, לתעד עבירות תנועה חמורות באמצעים דיגיטליים מתקדמים'', אומרים במיזם.

וידאו: סרטון המדגים את סוגי העבירות (צילום: רלב''ד)

מתנדבי המיזם עושים שימוש ביישומון ("אפליקציה") ייחודי שפותח תוך הסתייעות במומחים מן הדרגה הראשונה, ובהם מומחים לאבטחת מידע וחקר תאונות דרכים מהטכניון, ותוך עמידה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של אבטחת מידע לשם הבטחת אמינותו.

היישום מופעל בטרם תחילת הנסיעה, ומצלם באופן רציף את הכביש ואת כלי הרכב הנראים מהשמשה הקדמית. כאשר המתנדב מבחין בעבירת תנועה הוא נותן הוראה קולית או לוחץ על כפתור המוצמד להגה, והאפליקציה שולחת את הדיווח באופן אוטומטי ומאובטח למרכז הסינון והבקרה שהוקם ברשות הלאומית. כל תיעוד שמתקבל נבחן בקפידה בכדי לבדוק האם ניתן לזהות בבירור את עבירת התנועה ופרטי הרכב, ואת סוג העבירה שנצפתה.

תיעודים של עבירות שהוגדרו כחמורות ומסכנות חיים, בהתאם לתעדוף של אגף התנועה במשטרת ישראל, מועברים באופן מאובטח להמשך טיפול של חוקרי תאונות הדרכים באגף התנועה.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


תגובות

End of content

No more pages to load