• 03 יולי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סגן י', תושב הנגב, בוגר קורס טיס: ''חש גאווה גדולה מאוד''

בשיחה בלעדית עם ברנז'ה NEWS מספר סגן י', בוגר קורס טיס תושב הנגב, על הדרך הארוכה והלא קלה שעוברים חניכי אחד הקורסים היוקרתיים בצה''ל - ועל תחושת האחריות והשליחות של הבוגרים

סגן י', בוגר קורס הטיס מהנגב (צילום: דובר צה''ל)

מאת: משה פריאל, כתבנו הצבאי

טקס סיום קורס טייס וקבלת הכנפיים הנכספות לבוגרי הקורס ה 182,נערך היום(חמישי) בבסיס חיל האוויר בחצרים, בסימן 40 שנה למבצע אופרה - תקיפת הכור הגרעיני בעיראק. בין בוגרי הקורס: סגן י', תושב הנגב. בשיחה בלעדית עם ברנז'ה NEWS, הוא מספר על הקשיים שבדרך ועל תחושות השליחות והאחריות המלוות את בוגרי קורס הטיס.

את הקורס הנוכחי סיימו 39 לוחמים ולוחמות צוות אוויר: 12 טייסי קרב, 9 נווטי קרב, 10 טייסי מסוקים, 6 טייסי תובלה,ו-2 נווטי תובלה. ארבע מבין הבוגרים הן נשים וזוהי הפעם הראשונה מזה ארבע וחצי שנים שטייסת קרב עתידה להצטרף לשורת הטייסים והטייסות והיא תהיה טייסת הקרב החמישית בחיל האוויר הישראלי. 

אף על פי שרק אחד מכל שישה משתתפים בממוצע זוכה לסיים את קורס הטייס הארוך ביותר בצה"ל ,מספר המועמדים לקורס התובעני רק עולה מדי שנה. הקורס מחולק לשישה  שלבים עקריים :מכין,בסיס,ראשוני,מבואות,מסלולים ומתקדם ונמשך 3 שנים. כחלק מהקורס לומדים פרחי הטייס באקדמיה   ובסופו הם בוגרי תואר ראשון של אוניברסיטת בן גוריון.

וידאו: טקס סיום קורס טיס (צילום: משה פריאל)
​​​​​​​


סגן י'. טייס קרב, תושב הנגב, אחד מבוגרי הקורס שוחח איתנו זמן קצר לפני הטקס:

איך ההרגשה בסיום?
"מלא התרגשות של שלוש שנים שמתנקזים לרגע אחד גדול. ההתרגשות היא לא רק שלי, אלא גם של המשפחה. אפשר לומר שאמא שלי מתרגשת וגאה הרבה יותר ממני. לדעתי זה טבעי משום שאני כבר שלוש שנים בקורס וחווה את העולם  הזה וזה פחות מיוחד לעומת ההורים והמשפחה".

בוגרי קורס הטיס (צילום: דובר צה''ל)

באיזה בית גדלת ?  איך עברה ילדותך והאם חלמת להיות טייס?
"המשפחה מתגוררת באחד היישובים בדרום. אבי עלה בגיל צעיר מפרו, אמי ילידת הארץ. יש לי אח ואחות. גדלתי במשפחה אוהבת. עד גיל 16 הייתי שחקן טניס מקצועי ונטלתי חלק בתחרויות ארציות ובינלאומיות. בגיל 16 נפצעתי ולצערי הרב זה מנע ממני לשחק ולהתחרות. האמת שעד הפציעה התכוננתי להמשיך בקריירה של שחקן טניס מקצועי. מאוחר יותר בכלל לא עלה בדעתי המחשבה ללכת לקורס טייס . היה לי ברור שאני רוצה לעשות מסלול צבאי משמעותי שיאתגר אותי ואתרום תרומה מרבית. קבלתי זימון ראשון לא הססתי התיצבתי ועברתי אותו וכך התגלגלתי עם הזימונים. רק שהגעתי לקורס וראיתי מקרוב התאהבתי בזה''. 

טייסי הקרס בוגרי הקורס (צילום: דובר צה''ל)

עברתם  במסגרת הקורס 6 שלבים עקריים :מכין, בסיס, ראשוני, מבואות, מסלולים ומתקדם. איזה שלב היה הכי קשה עבורך?
"השלב הראשוני שאתה כבר שנה בקורס  היה הקשה ביותר וגם השלב שאתה מסיים את המכין והבסיסי ומתחיל להתעסק עם כל העולם הקרקעי וההכשרה לקצונה. קושי נוסף היה לי במסגרת מגמת הקרב היה בחצי השנה הראשונה של הטיסה זה השלב הכי מספק והכי קשה  כולל טיסת הסולו שזה בונה לך יכולת ביטחון ומסוגלות ובכל טיסה מצפים ממך להיות עצמאי ולקחת החלטות ולהשתפר מפעם לפעם''.

מדינת ישראל ניצבת בשעה זו מול איומים קיומיים. איזו הרגשה אתה חש להיות בשעה זו טייס ישראלי?
"גאווה מאוד גדולה. לנוכח כל המבצעים שהיו בשנים האחרונות זה מחדד לך את החשיבות של מה שאנחנו בוגרי הקורס נעשה בעתיד בתחום המבצעי . אך צריך לזכור שחיל האוויר הוא רק חלק מכל הדבר הגדול שנקרא צה"ל''.

את סדרת הנאומים בטקס פתח נשיא המדינה ריבלין והתייחס למבצע  אופרה: "לפני 40 שנה המריאו טייס חיל האוויר הישראלי מבסיס עציון 110 קילומטרים מכאן, בדרכם לתקיפת הכור בעיראק, צעיר הטייסים היה אילן רמון ואנחנו  לא שוכחים אותו ,לא את אסף ולא את רונה. מבצע אופרה אחד המבצעים הנועזים שביצע חיל האויר הישראלי יצא לדרך בסופו הושמד הכור העיראקי ,הופסקה תוכנית הגרעין העיראקי והוסר איום פוטנציאלי אדיר שאיים על מדינת ישראל ".

הנשיא ריבלין  בירך את מסיימי הקורס ואמר "הגיע הרגע לו חיכיתם. עברתם שלוש שנים מאתגרות,תובעניות ומפרכות ,התמודדתם עם לחצים פיזיים ומנטליים רבים,התגברתם על קשיים ודילגתם מעל משוכות והיום אתם חוצים את קו הסיום היום אתם נוגעים בשמיים,סוף סוף יש לכם כנפיים."

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס בנאומו לסוגיית הגרעין האיראני: "היינו מעדיפים אם העולם היה מבין שמשטר אלים ופאנטי כזה ,שבחר כנשיא את התליין מטהרן שמוכן להרעיב את עמו שנים כדי להגיע לתוכנית גרעין צבאית הוא משטר שחא כדאי לעשות איתו עסקים אבל לצערנו זה לא המצב .נמשיך להתייעץ עם ידידנו ולדבר איתם מתוך כבוד הדדי עמוק,אך בסופו של דבר  את האחריות לגורלנו נשמור בידינו ולא בידי אף אחד, חלה החובה המקודשת שמלווה את כולנו  לא לאפשר איום קיומי על מדינת ישראל ,אויבנו משתנים ומתפתחים ,אז זו הייתה עיראק היום איראן".
שר הביטחון בני גנץ המשיך את דברי בנט ואמר: "כאילו לא חלפו 40 שנה ,באיראן ישנו עכשייו אויב רצחני ומסוכן הבונה זרועות טרור סביב מדינת ישראל ומבקש להשיג נשק גרעיני תוך איום על האיזור כולו .אנחנו עומדים בקשר עם ידידנו האמריקאים כפי שאמר ראש הממשלה אם נידרש נפעל כפי שפעלנו תמיד ,נסיר ונמנע כל איום בתחבולות ביוזמה וכמובן באחריות מקצועית ומדינית."
בנושא החמאסי בעזה אמר גנץ"המערכת של שומר החומות תמה ,אך לא הסתיימה .חמאס צריך להבין אנחנו נחושים .אם בעזה רוצים בשיקום כלכלי הגיע העת שיעשו צעדים בשטח לשמירה על השקט ,להפסקת ההתחשמות ולהשבת הבנים הבייתה.אנחנו גם נכונים לצעדים כדי לשנות את המציאות לטובת תושבי עזה,אך לא נסבול טרור משום סוג ולא נשלים עם החזקת בנינו בשבי תוך הפרה בוטה של החוק הבילאומי."

תגובות

End of content

No more pages to load