• 27 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

60% מהאסירים הביטחוניים כלואים ב-3 בתי סוהר בנגב

בדיון בוועדת ביטחון הפנים של הכנסת חשפה נציבת שב''ס כי בישראל מוחזקים 14,000 אסירים ביטחוניים - מרביתם ב-3 בתי כלא בדרום: קציעות, נפחא ורמון

ניצב ג'מאל חכרוש, שאש נורתה לביתו ולידו יו''ר הכנסת, מיקי לוי (צילום: נועם מוסקוביץ'/ דוברות הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

מרבית האסירים הביטחוניים מוחזקים בנגב, כדי לבודדם משאר אוכלוסיית ישראל, כאשר בית הכלא בו האסירים המסוכנים ביותר הוא כלא נפחא, 15 ק''מ ממצפה רמון. בדיון שנערך היום, שני, בוועדת הביטחון הפנים, נידון גם נושא האלימות בחברה הערבית וביישובי הבדואים בנגב: ''ברור לנו שקיים היום איום אמיתי על ביטחון הפנים של מדינת ישראל'', אמר השר לביטחון פנים, עמר בר לב.

וידאו: הדיון בוועדת ביטחון הפנים (צילום: ערוץ הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')
​​​​​​​

בדיונים נסקר מערך הכליאה של האסירים הביטחוניים בישראל: מרבית האסירים הביטחוניים, 60% מתוך כ-14,000 אסירים השפוטים על עבירות ביטחון, כלואים ב-3 בתי סוהר בנגב - בית הסוהר קציעות, המכונה בערבית "אנצאר 3", בחולות חלוצה, שהינו גם מתקן מתקן הכליאה הגדול בישראל ומשתרע על 400 דונם, בית הסוהר נפחא הממוקם כ-15 קילומטרים מצפון למצפה רמון, בו כלואים אסירים ביטחוניים בדרגת מסוכנות גבוהה. בית הסוהר הוקם במיקום זה, על מנת לבודד אותם ממרכזי אוכלוסייה ובית הסוהר רמון, כ- 15 קילומטרים צפונית ליישוב מצפה רמון, ובצמוד לבית הסוהר נפחא, שהוקם בשנת 2006 במטרה לתת מענה לכליאת אסירים ביטחוניים עקב מחסור במקומות הכליאה בעקבות האינתיפאדה השנייה.

כאמור, ועדת ביטחון הפנים בראשות ח"כ מירב בן ארי התכנסה לישיבתה הראשונה. את הישיבה פתח השר לביטחון פנים עמר בר - לב: "אירועי הפשיעה והאלימות בחברה הערבית הם אירועים לאומיים שתפקידם לפגוע בעצם קיומה של המדינה .מדובר בקריאת תגר פומבית על רשויות החוק של מדינת ישראל ועל המשילות של המדינה .מדובר באיום אמיתי על ביטחון הפנים של מדינת ישראל .אירעו סדרה של אירועים שמציבים את מדינת ישראל והמשרד לביטחון פנים בחזית נוספת חדשה''.

''הנושא הראשון הוא ארועי מבצע "שומר החומות " שהתבררו לנו דברים שחלקם היו מובנים וידועים גם קודם ,אבל היו מתחת לפני השטח וכאן קפצו מעל לפני השטח מדוברבאירועי פשיעה ואלימות בעיקר ברחוב הערבי ,זה לא מתחיל ומסתיים באירועי פשיעה ,אלא נוצרת חפיפה  לאירועים לאומנים שיעודם לפגוע בממלכתיות של מדינת ישראל ובעצם קיומה של המדינה .זאת היתה הפתעה אסטרטגית למשטרת ישראל ,לשב"כ לממשלת ישראל ולכל אזרחי ישראל".

השר נתן כדוגמה את הירי על ביתו של ניצב גמאל חכרוש ואת מה שקורה עם מעשים של חלק מהבדואים בדרום: "אין ספק שיש כאן קריאת תגר פומבית על רשויות החוק של מדינת ישראל .על זה מוסיפים את מה שקורה  עם הבדואים בדרום. ברור לנו שקיים היום איום אמיתי על ביטחון הפנים של מדינת ישראל".

רב ניצב יעקב שבתאי מפכ"ל המשטרה עורר בדבריו תגובות נזהמות מימין ומשמאל "משטרת ישראל נתפסה בתחילת האירוע של שומר החומות כשהיא לא מספיק חזקה. הופתענו מהאירוע. חלק מהפקת הלקחים היא שלא נופתע בעתיד. מהרגע שהבנו את עוצמת האירועים ניתן מענה בכל הארץ ותוך ארבעה ימים  חוסלה האינתיפאדה עם אפס הרוגים ומינימום אמצעים".

בתגובה צעק ח"כ אחמד טיבי :" תחזור בך מהאמירה אפס הרוגים - מוסא חסונה נהרג".מהצד האחר יצא כנגד המפכ"ל ח"כ איתמר בן גביר ואמר "איך אפשר להגיד שלא היו הרוגים ? "היו הרוגים יהודים".המפכ"ל שבתאי השיב להם :"מדובר בהתקוממות עם אפס הרוגים מצד כוחות הביטחון ,זה שתטיחו בי האשמות לא יפתור לי את הבעיות ."

בדיון השתתפה גם נציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי ,שהתייחסה לבריחת האסירים :"איום הבריחה נמצא על סדר יומו של כל מפקד. בעשור האחרון סוכלו 300 ניסיונות בריחה .ברחו 6 ביטחונ'ים, חלקם עם דם על הידיים והאחרים גם הם מסוכנים. הקמתי צוותים יחד עם יחידת יהל"ם הצהלית. הם עובדים מיום פרוץ האירוע .עוברים תא תא, אגף אגף, בבתי הכלא האדומים,לבדוק את המבנה ההנדסי ומה יש תחת הקרקע. האגף ממנו ברחו פוזר. האגף הנושק לו נוייד לבית סוהר אחר. כוחות השב"ס תוגברו לעצימות מלאה מיום פרוץ האירוע .יש החלטה של השר למנות ועדה .עוד הוסיפה."זה 6 חודשים אני עובדת על רפורמה ישבו על זה 5 צוותים .יש לנו 14,000 אלף אסירים ביטחוניים ב-30 מתקנים .9,200 אנשי סגל. 60% מהאסירים הביטחונים מוחזקים במחוז הדרום. יש איסוף מידע מודיעיני .יש שריפות, תקיפות סגל, ירי לעבר מתקנים. אנשי סגל מאוימים .

דדי שמחי, נציב הרשות הארצית לכבאות והצלה הציג בוועדה את פעילות הרשות שהוא עומד בראשה: "לרשות מחסור של 1200 לוחמי אש היום אנחנו מונים כמעט 2100 לוחמי אש צריך לגייס עוד 1200 לצערי אין מחזורי גיוס קבועים "עוד הוסיף "כבאות והצלה לישראל לא מוגדרת כגוף בטחוני .בכבאות והצלה יש ועד עובדים יש שביתות,היו גם הפגנות צריך להגדיר את הכבאות כגוף ביטחוני ולאסור שביתה בכבאות ".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load