• 03 יולי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חקלאי הדרום חוששים: לא נשרוד מול הרפורמה וענקיות הייבוא

וועדת הכלכלה של הכנסת סיירה היום בדרום ושמעה מהחקלאים בעיקר דאגה לנוכח הרפורמה שעלולה להותיר אותם מחוסרי תעסוקה

צילום: דני שם טוב / דוברות הכנסת / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

מאת: משה פריאל, כתבנו בכנסת

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון, פתח היום, ראשון, את הסיור של הוועדה אצל חקלאי הדרום וחזר על אמירתו כי בדיונים יתמקד בנושא השיווק, רשתות המזון והפער ביחסי הכוחות בינם לבין החקלאים. הוא הזכיר כי חקלאי הדרום מתמודדים בשנים האחרונות גם עם אירועים ביטחוניים, בלוני תבערה וירי רקטות, נוסף על הקשיים איתם מתמודדים כלל החקלאים. 

החקלאי מאיר מסיקה, תושב פרי גן, סיפר כי אם יכנס יבוא של בטטות לארץ הדבר יגרום לו להפסדים. ח"כ נירה שפק שאלה האם התמיכה שמציעה הממשלה תהייה רלוונטית. מסיקה השיב: "אני צריך כל הזמן לייצר כדי לשלם הוצאות. אם יהיה יבוא ואני אעבוד רק 4 ימים בשבוע – יש לי עובדים, הבטטות זה גידול ידני לגמרי זה ענף מאוד מורכב, לא אוכל להחזיק אותם".

צילום: דני שם טוב / דוברות הכנסת

היו"ר ביטון הוסיף כי היום חקלאים לא יכולים לשרוד אם 100 דונם או פחות, ושאל כיצד יראה עתיד החקלאים וכמה דונם צריך חקלאי לעבד כדי להיות רווחי. מסיקה השיב כי בעבר המושבניקים עסקו רק בחקלאות, אך עם השנים הטילו עליהם גזירות כמו העלאת מחיר המים ומס מעסיקים, מה שדחף רבים מהם החוצה. "במידה והמדינה תיתן לנו לחיות ותפסיק לגזור גזירות כמו היטלים על עובדים זרים, נוכל להתקיים".

ח"כ רם שפע אמר כי חברי הכנסת הוכיחו את השותפות שלהם עם החקלאים. הוא הוסיף כי תהייה רפורמה, אך היא צריכה להיות רפורמה טובה. יו"ר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח, אמר כי הגידולים המאוימים מהרפורמה נמצאים בחבל אשכול בדרום. הוא הוסיף, כי יש בעיה אחת והיא הריכוזיות וכי הורדת המכסים לא תגיע לאזרח. 

צילום: דני שם טוב / דוברות הכנסת​​​​​​​

יו"ר התאחדות האיכרים והמגזר העסקי, דובי אמיתי, אמר כי השאלה אם משק משפחתי יוכל להתמודד מול הענקים השולטים בשוק המזון. לדבריו, אין תשובה לשאלה הזו, אבל חייבים לוודא שהמשק המשפחתי ימשיך להתקיים, לצד המשק הקיבוצי. מי שלא ישרוד את המשבר הם החברים מהמושבים. אמיתי הודה לחברי הוועדה שהגיעו לשני הסיורים, ואמר כי חברי הכנסת נותנים לחושה שבאו לעשות את תפקידם כמבקרי עבודת הממשלה ועושים זאת בצורה ראויה.

היו"ר ביטון סיכם ושב ואמר כי הוועדה תפעל להגיע להסכמות, כאלה שיביאו גם בשורה לחקלאות וגם הסכמות על שינויים מבניים שיביאו לפיתוח החקלאות.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load