• 27 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האם ויכוח סביב כפרים בלתי מוכרים בנגב יוביל את ישראל לבחירות?

רע''מ מבהירה: ''הנגב היה ויישאר אחד הנושאים החשובים ביותר שמטפלת בהם רע''מ יומם ולילה, ואין כל ויכוח בממשלה לגבי נושא שלושת הישובים''

כפר בלתי מוכר בנגב (צילום: Stéphanie Groma / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

האם ישראל עלולה ללכת שוב לבחירות, אם התקציב לא יואשר בנובמבר? סיעת רע''מ מתעקשת כי הממשלה תכיר במספר כפרים בנגב, המוגדרים לא מוכרים, כתנאי לתמיכת רע''מ בתקציב המדינה. התקציב הקרוב בעייתי ולא רק בגלל רע''מ: שורה ארוכה של רפורמות שלכאורה עשויות להיטיב עם הציבור, יגבו מחיר כבד מהתועלת שלהן.

הרפורמה בחקלאות, במסגרתה ישראל תפתח לייבוא ירקות, פירות וביצים ללא הגבלה, תמוטט משקים משפחתיים בעיקר בפריפריה, תגרום לעשרות אלפים לאבד את מקור פרנסתם. בצפון, בקו העימות, בו מרוכזים לולי הטלה רבים, מדברים היום על נטישת יישובים, אם לא תהיה פרנסה. 

האוצר גם מצא מקורות קלים ללספוג מהציבור מאות מיליוני שקלים: מס על שתיה ממותקת (גם דיאט, ללא סוכר), אריזות וכלים חד פעמיים (גם אם השימוש בהן נעשה מטעמי היגיינה), אגרות כניסה לתל אביב (העיר בה מרוכזות תעשייה, תרבות וכלכלה), כאשר אין פתרון לעשרות אלפי עצמאים שפרנסתם נפגעה כתוצאה ממשבר הקורונה, למרות שחלק מחברי הכנסת בסיעת ימינה רצו על הטיקט הזה.

מנסור עבאס, שהפך ללשון המאזניים של הממשלה הנוכחית, נחוש לקבל את כל מה שהובטח לו על מנת שיצטרף לממשלה - השקעות עתק בסך עשרות מיליארדי שקלים. רע''מ זכתה לתמיכה גורפת ביישובים הבדואים בנגב ומנסור עבאס, שלא מינה תושב מהאיזור כח''כ במקום סעיד אלחרומי ז''ל, שנפטר באופן פתאומי, אינו יכול ואינו רוצה לאכזב את מצביעיו בנגב.  מצבם של הכפרים הלבתי מוכרים בנגב ידוע מזה עשרות שנים, אך הממשלות הקודמות מיעטו לעשות משהו בנידון. הפתרונות היו בבחינת מעט מדי ולא אחת, מאוחר מדי. 

אי הכרה בחלק מהיישובים הבדואים בנגב מונעת מהם לקבל דברים בסיסיים, כגון תחבורה, חשמל, מים, בריאות וחינוך - וגם מערכות התרעה על צבע אדום. 

באוצר, בניגוד לגישת השר הקודם, לא מוכנים לשחרר תקציבים, בשל הגרעון שנגרם במגפת הקורונה. גישת הממשלה הנוכחית היא להותיר את המשק פתוח - גם במחיר היקר מאוד שגובה המגפה בחיי אדם. אם השר כץ דאג לפצות עצמאים שפרנסתם נפגעה, השר ליברמן לא מוכן לשמוע על כך אפילו - והוא פועל לשלול זכויות ממי שיסרבו להתחסן.

לתקציב יש שתי מסוכות נוספות - קריאה שניה ושלישית, בהן חברים בוקאליציה לא יוכלו להסכים עם חלק מהסעיפים, אחרת יאבדו את אמון בוחריהם. אם התקציב לא יעבור, פירוש הדבר הליכה לבחירות.

ברע"מ פרסמו הבהרה באמצעי התקשורת: "מבקשים להבהיר שהידיעה שפורסמה הערב בתאגיד השידור "כאן" לגבי הצבת תנאים להכרה בשלושה כפרים בנגב אינה נכונה. הנגב היה ויישאר אחד הנושאים החשובים ביותר שמטפלת בהם רע"מ יומם ולילה, ואין כל ויכוח בממשלה לגבי נושא שלושת הישובים. אנו מדגישים שההידברות בתוך הקואליציה לגבי הדרישות שלנו מתנהלת בצורה ישירה וקונסטרוקטיבית ולא דרך אמצעי התקשורת".


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com

תגובות

End of content

No more pages to load