• 25 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

טרגדיה בדימונה: ג'קי אדרי נפטר מקורונה - שעתיים אחרי אחיו

ג'קי אדרי, פעיל חברתי ואחיו ניסים אושפזו לפני חודש בשל סיבוכי מחלת הקורונה - ואתמול נפטרו בהפרש של שעתיים

יצחק אדרי (צילום עצמי / נחלת הכלל)


אבל כבד בדימונה: יצחק (ג'קי) אדרי, חבר מועצת העיר דימונה ופעיל למען זכויות עובדים, נפטר אתמול, רביעי מסיבוכי נגיף הקורונה. הוא היה בן 62. שעתיים לפני אחיו ניסים נפטר מסיבוכי הנגיף. ג'קי אדרי היה מוכר לציבור בנגב, כפעיל חברתי ולמען הסביבה.

בתו אדל ספדה לו: '' "אפילו סלעים נשברים, אני אומרת לכם, ולא מחמת זקנה. אלוהים אדירים! אבי יקירי אהוב ליבי מסר נשמתו לבורא, בדיוק שעתיים אחרי אחיו היקר. בחייהם ובמותם לא נפרדו. אנחנו אוהבים אותך ותמיד נאהב. לוחם צדק, לב אמיץ. האיש שלי למשימות מיוחדות. היית ועשית כל כך הרבה בשביל הרבה אנשים, אבל בשבילי פשוט היית הסבא הכי טוב בעולם. היה שלום".

בשנת 2012, כאשר היה ברור שהמחאה החברתית נכשלה, אדרי הקים יחד עם אישי ציבור אחרים את תנועת ''עורו''. אדרי תלה תקוות רבות בתנועה החדשה: "בפעם הראשונה חוברים יחדיו בתנועה חברתית אנשים, שכל אחד מהם דמות בולטת בתחומו. מלכתחילה החלטנו שלא לעסוק בנושא הבטחוני. אנחנו גורסים כי יש גורמים בממשלה ובמערכת הביטחון שיודעים לעסוק בהם ומוכשרים לכך. אנחנו עוסקים בנושאים שהם לדעתנו האיום הגדול ביותר על החברה הישראלית – הנושא החברתי, הפערים בחינוך, נושא הדיור, הבריאות. התעסוקה. אנחנו מאמינים שאם ניצור שיח, תהיה התעוררות בחברה הישראלית, אשר תוביל לשינוי סדר היום".

ג'קי אדרי ז''ל (צילום עצמי / נחלת הכלל)

אדרי נולד בישראל וגדל בדימונה. לאחר שירותו בצה"ל, התגייס לימ"מ, ואחר כך הקים חברת מחשבים. הוא יזם את פרויקט "בוסתן השלום" בעיר הנבטית העתיקה ממשית לנטיעת 600 עצי זית על ידי תלמידים מישראל וירדן. אדרי התפרסם בשנת 2004 בעקבות הסרט ''זהב לבן עבודה שחורה'' של מערכת תוכנית התחקירים "עובדה", שבו נחשף מצב עובדי הקבלן במפעלי ים המלח. בעקבות החשיפה פוטר מעבודתו. הוא התחבר לגורמים נוספים כמו אנשי המכללה החברתית-כלכלית, הקשת הדמוקרטית המזרחית ויצא למאבק למען זכויות עובדי קבלן, מאבק בחברות כוח-האדם ומניעת העסקה פוגענית ברחבי ישראל.

וידאו: יצחק אדרי מציג מועמדות לראשות עיריית דימונה (צילום: מתוך ערוץ היוטיוב העצמי)
​​​​​​​

בשנת 2004 הקים אדרי את עמותת "מערכות תמיכה חינוכיות לילדי עובדי קבלן בלתי מאוגדים", במטרה להוות אפיק להזרמת 80,000 ש"ח שהתקבלו בהסכם פשרה בבית הדין לעבודה בין אדרי לבין חברת הברום מקבוצת כי"ל בבעלות החברה לישראל. בכסף שהתקבל בעמותה נרכשו מחשבים לילדים של עובדי קבלן מדימונה.

היה מועמד לכנסת ה-17 מטעם רשימת "תפנית", שלא עברה את אחוז החסימה. בשנים 2006–2009 ניהל את המרכז הרב נכותי בדימונה, המשמש מסגרת יום תעסוקתית לבעלי צרכים מיוחדים. מתחילת 2010 - כותב מאמרים בעיתונות ומופיע בהרצאות למען עובדי קבלן ולמען בניית סדר יום חדש חברתי-כלכלי ומימוש הזכות לחופש ההתאגדות. מרצה בהתנדבות במכללה החברתית כלכלית. ב-14 באוקטובר 2010 הגיש לבג"ץ עתירה הקוראת להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלות החברות "כימיקלים לישראל" ו"מפעלי ים המלח". לבקשת בית המשפט, משך העותר את העתירה, לאחר שבמסגרת הליך של בוררות בין המדינה לחברה, הגישה המדינה תביעה של יותר ממיליארד שקל.

ב-22 בנובמבר 2010 הכריז, בישיבת חרום של מועצת העיר דימונה, על מרד תשלומי מים לתאגיד המים "מעיינות הדרום", מייד לאחר ההכרזה ייסד מטה, בו הוא משמש יושב ראש, למאבק נגד תאגידי המים ונגד הפרטת משק המים ישראל[7]. לאחר שהוצאו צווי עיקול למאות משפחות צרכני מים בדרום, פתח בשביתת רעב ב-18 בדצמבר 2011 נגד הפרטת משק המים ותאגידי המים. לאחר 23 ימים הפסיק את שביתת הרעב לבקשת יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני שהגיע להסדר עם אנשי משרד האוצר על סבסוד שנתי בגובה 50 מיליון ש"ח במחירי המים לבעלי צרכים מיוחדים וקשישים.

ב-2011 קיבל את אות אומ"ץ לוחם בשחיתות, בגין מאבקו למניעת העדפות יתר בכי"ל, ותשלום של 1 מיליארד ש"ח תמלוגים לקופת אוצר המדינה.

ב-2012 צורף למועצה הציבורית של כל זכות, וחבר מייסד בקבוצת המייסדים של תנועת עורו.

בבחירות לרשויות המקומיות שהתקיימו ב-22 באוקטובר 2013 נבחרה סיעת "דימונה בלב" בראשות יצחק ג'קי אדרי למועצת העיר דימונה וקיבלה שני מנדטים. בבחירות לרשויות המקומיות 2018, התמודד מטעם סיעתו גם לראשות העיר וגם למועצה. סיעתו לא עברה את אחוז החסימה.

ב-21 בדצמבר 2019 יצא למסע עוטף ישראל במחאה אישית, בהפגנת יחיד בקריאה להתפטרותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. המחאה נמשכה מספר שבועות, בהם הפגין במקומות שונים ברחבי המדינה. בסוף 2020, לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע היה אדרי בין מייסדי מפלגת "האזרחים אלטרנטיבה שלטונית".

אדרי היה מנוסה במאבקים חברתיים, בין אם זה מאבק עובדי הקבלן של מפעלי ים המלח או המאבק בתאגידי המים. הא הוביל גם מאבק להוביל מאבק לצדק חלוקתי של משאבי הטבע הלאומיים: "אני מסתכל על מפעלי ים המלח והארנונה שהם משלמים למועצת תמר. אתה יודע מה היה עושה אם חלק מהמסים האלה היו מועברים באופן שווה גם לעיריות דימונה, ירוחם, ערד ומצפה רמון? זה היה משנה את הערים מקצה אל קצה, בכל התחומים".

הלוויתם של ג׳קי ומקסים אדרי ז״ל תתקיים היום, 04/11/21, בשעה 14:00 בבית העלמין בדימונה.

יהי זכרם ברוך!

תגובות

End of content

No more pages to load