• 25 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''אלפי משפחות בנגב ייכנסו למעגל האבטלה''

יו''ר וועד רותם אמפרט פנה לשרה להגנת הסביבה, לזרז את ההחלטות בעניין הקמת מכרה פוספטים בשדה בריר, ליד ערד. מולו, תושבים המתנגדים להקמת המכרה בשל טענתם לפגיעה בסביבה ובבריאותם

שדה בריר, מתוך סרטון של כי''ל (צילום מסך מיוטיוב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

יו"ר ועד עובדי רותם אמפרט, משה חדד, פנה בקריאה דחופה לשרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג ''לפעול להצלת המפעל שמעסיק 1,200 עובדים ומפרנס כ-10,000 משפחות מהסביבה, מתוכן 3,500 מהמגזר הבדואי'', כדבריו. הדברים על רקע המשך הדיונים סביב המכרה בשדה בריר, בעקבות הערר שהשרה הגישה לועדת השרים שהייתה אמורה לאשר את התמ''א. 

שדה בריר נמצא בלבו של מאבק ציבורי. לטענת התושבים, מכרה הפוספטים יפגע קשות בסביבה, בערכי טבע ובבריאותם.  משרד הבריאות הודיע בסוף אפריל 2013, שהוא נגד כל כרייה בשדה בריר. בתגובת המשרד לתוכנית נכתב: "אנו סבורים כי הפקדת התוכנית תביא לפגיעה אמיתית ולסכנה לבריאות התושבים הגרים באזור ואנו סבורים כי יש לדחות את התוכנית".

מצד שני, העובדים טוענים כי אי הקמת המכרה הפוספטים של חברת כיל רותם, עלולה לגזור ''גזר דין מוות על פרנסת אלפי משפחות בנגב''.

וידאו: שדה בריר, בסרטון מטעם חברת כי''ל (יוטיוב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

במכתבו ציין חדד כי "לצערנו, הפתעתנו ואכזבתנו הרבה, נודע לנו שהגשת ערר אישי על החלטת ועדת השרים לאשר את התמ"א שכוללת גם את שדה בריר. לאחר שאיבדנו זמן יקר, כל עיכוב נוסף בהליך התכנוני של שדה בריר הינו גזר דין מוות על המפעל, עובדיו ומשפחותיהם. ההשלכות הן הרות גורל".

חדד הוסיף כי "לרשות מפעלי רותם, הפועלים זה כ-70 שנה, נותרו רק רזרבות מעטות לייצור חומצה לבנה, ושדה בריר מהווה מקור אלטרנטיבי יחיד לייצור החומצה. לרותם אין זכות קיום כלכלית ללא ייצור מוצר זה".

לדברי חדד, "המפעל הוא ביתנו והעובדים בו הם משפחותינו. אין לנו אפשרויות אחרות לתעסוקה באזור מגורינו. במשך שנים רבות תמך המשרד להגנת הסביבה בקידום הכרייה בשדה בריר, וזאת לאחר דיונים ובדיקות מקיפות בנושא. מה השתנה? מדוע לאחר כל כך הרבה דחיות, בדיקות, דיונים והגעה להסכמה על מתווה בריאותי עובדי רותם עובדים שוב בפני אי ודאות גדולה וסכנה של ממש למקום עבודתם? אמירות לא מבוססות ימיתו בסופו של דבר את המפעל ויגדעו את הפרנסה של אלפי משפחות בדרום".

וידאו: דיון בוועדת הפנים של הכנסת, ח''כ טלי פולסקוב קוראת לחפש פתרונות אחרים - ולא לגלגל את המכרה לפתחם של התושבים (יוטיוב / שימוש הון על פי סעיף 27 א')


בסיום המכתב פנה יו"ר ועד עובדי רותם אמפרט לשרה להגנת הסביבה וציין כי "איננו יכולים להשלים עם חורבן הבית שלנו ושל אלפי משפחות יקרות. אני מבקש שתנהגי באחריות ותקיימי איתנו פגישה דחופה במפעלי רותם. סגירת המפעל תהיה אסון לאומי וגרירת אלפי משפחות בדרום למעגלי האבטלה לשווא".

לטענת התושבים המתנגדים להקמת המכרות בשדה בריר, "מחצבות הפוספטים מהוות מקור לגרימת מפגעי רעש וזיהום אוויר באבק כתוצאה מפעולות הכרייה, הכוללות קידוחים, פיצוצים, חציבה וכרייה, העמסה ופריקה של טפל ופוספט והעברתם למפעלים אשר מתבצעות 6 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. תושבים הגרים קרוב למכרה ינשמו את החלקיקים המרחפים, דבר שעלול לגרום למחלות בדרכי הנשימה וגידול בתמותה ממחלות לב וריאה." לעומתם טוענת חברת "כיל רותם" שאין כל סכנה בריאותית בכרייה, כפי שהדבר נמסר בהודעות רבות לתקשורת.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com 

תגובות

End of content

No more pages to load