• 25 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המכה שפוגעת בקבלנים בב''ש: ''גנבו ממני ציוד במאות אלפי שקלים''

תופעה: גורמים פליליים גונבים חומרי בניין מקבלנים רשומים - ומציעים ללקוחות עבודה בזול. צביקה ליבנה, מנכ"ל ארגון הקבלנים: "הגניבות זו אחת התופעות שקורות כשאין משילות ואין אכיפה''

קבלנים באתר בניה בנגב. מכת הגניבות פוגעת בפרנסת אלפים (צילום: ארגון הקבלנים)

גניבות במאות אלפי שקלים וגביית דמי חסות: לקבלנים בבאר שבע נמאס מהתופעה, הגורמת להם נזק כלכל אדיר. על פי דברים שמפרסם היום ארגון הקבלנים, מתרחשת  שורת מקרים חריגה של גניבת ציוד יקר ערך ממספר אתרי בנייה שונים בעיר כשהבולטים בהם, אתרי הבנייה שבשכונת "כלניות" בבאר שבע. בשכונה החדשה, בשלבי בנייה, יש ''מכה'' של גניבות וקבלנים, שמחוייבים למסור ללקוחות את הבתים בזמן, עומדים חסרי אונים וסופגים נזקים כלכליים כבדים.

ארגון הקבלנים בנגב מתריע מזה תקופה ארוכה בפני הרשויות על חוסר משילות ואי סדרים בענף הבנייה שאינם מטופלים וכמעט ולא נאכפים. בשנתיים האחרונות העלה הארגון לסדר היום את תופעת "הקבלנות השחורה", כלומר גורמים שמתחזים לקבלנים ופועלים בשטח ללא רישיון קבלן וללא הכשרות. חוסר האכיפה וחוסר הטיפול של הרשויות וגורמי האכיפה מותירים את הענף לפורענות והתוצאה: מכת גניבות מתמשכת של ציוד יקר ערך מקבלנים באתרי הבנייה השונים ברחבי העיר. 

מספר לברנז'ה חדשות באר שבע והנגב קבלן מהדרום, שסבל מספר פעמים מגניבות, שגמנו לו נזק כספי אדיר: ''נגרם של נזק של למעלה מ-100,000 שקלים וזה רק אירוע אחד. זאת מכה של ממש, פוגעת בי ובקבלנים אחרים. מדובר פה בשיטה: אני קבלן רשום, עובד באופן מסודר, מבצע את העבודה על פי כל התקנות והתקנים. כל העלויות שלי התייקרו מאוד, אם זה ברזל, מלט, דלק, המחירים הרקיעו שחקים. מגיע מישהו שאינו קבלן מורשה, גונב ממני ומאחרים חומרים, מציע עבודה זולה ב-עשרות אלפי שקלים. הלקוח לא אכפת לו. הוא מחפש עבודה זולה, ולא תמיד יודע שזה מה שהוא מקבל: חומרים גנובים''.

''התופעה מתרחשת בבאר שבע, אבל גם ביישובים אחרים ההפקרות חוגגת: קבלנים סופגים נזקים אדירים, ככל שאתה מתרחק מבאר שבע, כך היקף הגניבות'', אומר לנו הקבלן, אשר ביקש לשמור על עילום שם. ''אני חושש שבמצב הזה, ניאלץ להשבית את הבניה בבאר שבע, עד שיימצא פתרון. ככה אי אפשר להמשיך. חייבים לשים סוף!''

צביקה ליבנה, מנכ"ל ארגון הקבלנים אומר כי : "הגניבות זו אחת התופעות שקורות כשאין משילות ואין אכיפה. מדובר במכה כלכלית קשה עבור קבלנים ובחוסר אונים אל מול התופעה. שנים שקבלנים בנגב סובלים מגניבות ציוד וחומרי בנייה ואף נדרשים לדמי שמירה (פרוטקשן).

לצערנו המשטרה לא מצליחה לשים ידה על העבריינים ולכן הקבלנים מרגישים מופקרים. הבעיה אינה בחקיקה, הבעיה היא באכיפה. גם משרד השיכון, גם הרשויות המקומיות וגם משטרת ישראל לא מקצות את מספר העובדים הנדרש לצורך אכיפה. במשרד השיכון יש 3 חוקרים שעוסקים בנושא בכל הארץ, בעיריות השונות יש לפעמים עובד אחד ולפעמים אף אחד אינו עוסק בנושא, ומשטרת ישראל לא מקצה את המשאבים הנכונים לגודל התופעה. פה השערורייה. אין ספק שהבעיה תלך ותחמיר ככל שהוואקום יגדל וחוסר האכיפה ימשיך".

לדבריו,  תופעה זו משפיעה ישירות על ענף הבנייה וגורמת לשחיקה, להפסדים כלכליים ואף עשויה להוביל להקפאת תהליכי הבנייה ופגיעה ישירה בפרנסתם של העובדים בענף. 

אלי אביסרור, יו"ר ארגון הקבלנים בנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ: "הגיע הזמן שהממשלה תתייחס לתופעת המשילות בנגב ברצינות. אנחנו דורשים חומת מגן עבור הנגב. יש לנקות ולסלק את הנשק הלא חוקי שמסתובב באזור,  שתהיה נוכחות משטרתית מאסיבית ולא רק יום אחרי הפיגוע. לא רק ציבור הקבלנים סובל, כל הנגב סובל והגיע הזמן לשים לזה סוף".

עד לאחרונה, היו מי שטענו כי תופעת הפרוטקשן בבאר שבע מוגרה כליל, אלא שאז לא רק התברר שהיא קיימת, אלא שיש חלוקת איזורים בין הסחטנים. שיטת העבודה ברוב המקרים דומה: תחילה גורמים נזק לציוד, גונבים או מציתים. אחר כך, מציעים לנפגע ''שירותי שמירה'', בעלות של אלפי שקלים לחודש. כעת נוספה הפגיעה בקבלנים הרשומים, על ידי קבלנות שחורה שמציעה עבודות במחירי רצפה.


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים:  https://bit.ly/3BMuCfS

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

תגובות

End of content

No more pages to load