• 18 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חשש: ההשבתות בתחבורה הציבורית יימשכו חודשים

נהגי דן ב''ש שבתו למשך 3 שעות, יחד עם חבריהם בהסתדרות הלאומית ברחבי הארץ, אך הממשלה מתפזרת - ואין מי שידון בעניינם. ''סיוט, הפסדתי שעתיים עבודה'', מספרת מרסלה, שלא הצליחה להשיג מונית

הנהגים חוסמים את שדרות רגר (צילום: ארגון נהגי ונהגות האוטובוסים וההסתדרות הלאומית / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

בצה''ל אישרו לחיילים להגיע מאוחר יותר לבסיסים, במקומות עבדה רבים נערכו לשיבושים: שביתת נהגי התחבורה הציבורית יצא לדרכה הבוקר, ראשון, בשעות הרגישות ביותר - בין 6:00 בבוקר, ל-9:00, דווקא כשהחיילים צריכים לחזור לבסיסים ובבאר שבע, רבים הנסמכים על התחבורה הציבורית, נאלצו לקחת מוניות, חאפרים או פשוט לאחר.

וידאו: מחאת הנהגים בשדרות רגר (צילום: ארגון נהגי ונהגות האוטובוסים וההסתדרות הלאומית / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


נהגי התחבורה הציבורית שובתים - במחאת על הרפורמה שהנהיגה שרת התחבורה, מירב מיכאלי. במקומות רבים בפריפריה הנסיעה התייקרה באורח ניכר, אך השירות נותר אותו הדבר, מאחר ובשל תנאי העבודה הירודים, נהגים פורשים או לא רוצים לעבוד בתחבורה הציבורית. 

נהגים מותקפים על ידי נוסעים על בסיס יומי כמעט. גם בבאר שבע, יש תופעות של ידויי אבנים על אוטובוסים והשחתת תחנות. נהגים מתלוננים על שעות עבודה ארוכות. בבאר שבע עצמה, במיוחד בשעות הלילה, פועלים חאפרים, שעושים קופה יפה בסופי השבוע, כשרבים יוצאים למוקדי הבילוי. 

כביש עומר, הבוקר (צילום: מצלמות התנועה של נתיבי ישראל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

בעקבות השביתה, רבים נאלצו להתניע הבוקר את הרכב הפרטי ולשרוף דלק יקר. עומסי תנועה היו בדרך לעומר - בואכה פארק ההיי טק, אך בכניסה לבאר שבע מיכוון עמק שרה, כביש עמוס ביום ראשון, עם אלפי חיילים הנוסעים לעיר הבה''דים, התנועה זרמה ולפרקים, הכביש היה ריק. 

מרסלה, המתגוררת בשכונה ה', הייתה צריכה להגיע למשמרת בעמק שרה. ''לא היו מוניות, אני מחכה שתיגמר השביתה ואז לנסוע. איבדתי שעתיים עבודה. מבינה את הנהגים, אבל אני מאוד מקווה שזה לא הולך להיות כמו בשביתה של מטרודן לפני הרבה שנים''.

באותה שעה - הכביש המוביל לעיר הבה''דים היה ריק, מזה נדירבראשון בבוקר (צילום: מצלמות התנועה של נתיבי ישראל / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

בארגון הנהגים אומרים כי  השביתה מגיעה לאחר שבית הדין הארצי לעבודה הסיר את צווי המניעה שניתנו ובכך  נהגי ונהגות האוטובוסים יוכלו להמשיך בשביתות בעקבות התעלמותה המוחלטת של השרה מדרישות הנהגים.

השביתה התקיימה בשעות השיא בזמן פיזור הילדים במערכות החינוך וחזרת חיילי צה"ל לבסיסים. על פי נתוני אפליקציית waze, נוצרו פקקי תנועה קשים ביותר ועל הציבור לנסוע בדרכים אחרות.

ההסתדרות הלאומית מסרה בתגובה: "לצערנו, השרה לא שעתה לתחינות הנהגים להיפגש איתם ולפתור את מצוקתם. בתקציב של מאית מעלות מערכת בחירות שרת התחבורה יכולה להציל את התחבורה הציבורית. יצאנו למספר שביתות לא מוגבלות עד שהשרה תתעורר ותדאג לציבור שנמצא 14 שעות ביום על הכביש ומחזיק לבדו את התחבורה הישראלית על כתפיו. אנחנו לא יוצאים לחופשת בחירות – אנחנו יום יום סובלים ומסכנים את עצמנו ואת ציבור הנוסעים על עוד השרה לא מתערבת. אנחנו לא נרד בתחנה - ניאבק עד הסוף".

מארגון נהגי ונהגות האוטובוסים  נמסר כי: "נהגי האוטובוסים נרמסים תחת גלגלי האוטובוס של שרת התחבורה.  "40% מהנהגים הותקפו בצורה קשה, למעלה מ-300 תקיפות רק מאז תחילת 2022. מחסור של 5000 נהגים, ואלפי נהגים עובדים במשרה כפולה כדי להביא משכורת מכבדת, אבל את שרת התחבורה זה לא מעניין. אנחנו מתכוונים להרחיב את ההשבתה עד שהשרה מיכאלי תבין שהנהגים הם לא אוכלוסיה שקופה".

החשש הגדול בקרב הנוסעים הוא שאם פיזור הממשלה, הצפוי להתרחש השבוע, לא יהיה למעשה עם מי לדבר. ממשלת מעבר תתקשה לבטל או לאשר הסכמי שכר חדשים והנהגים ישביתו את התחבורה לעיתים תכופות. בשנת 2004 פרצה בבאר שבע שביתה של נהגי חברת מטרודן, שנמשכה 150 ימים. אז התברר לתושבים ולנהגים, שלאף אחד לא ממש דחוף לפתור בעיות בתחבורה הציבורית. 


רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬


​​​​​​​תגובות

End of content

No more pages to load