• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כך שיר צדק הפך לבלם הישראלי הטוב ביותר

לקראת משחק נבחרת ישראל במקדוניה (יום ה'), בן בודה מסביר למה שיר צדק הוא הבלם הנכון בנבחרתו של אלישע לוי

שיר צדק מנצח ברגליו את אולפיאקוס ב'טרנר' (צילום: בן בודה)

כל שחקן חולם על הרגע הזה, משחק אחד שהופך קריירה מדשדשת לסיפור הצלחה. רוב השחקנים חולמים שזה יקרה באיצטדיון מלא, רועש ועם אווירה מטורפת, אבל לא במקרה של שיר צדק שהפך לבלם העתיד של נבחרת ישראל, לא במשחק אחד אלא בדרך קשה ובאופי יוצא דופן. הבלם שהגיע להפועל באר שבע בקיץ שעבר הוכיח שצניעות היא לא מילה גסה. מהרגע שנחת במועדון הוא התחבר לקהל ולשאר השחקנים, ובתוך קצת יותר משנה הפך לסוג של שחקן בית, אחד כזה שכולם אוהבים לאהוב. צדק הוכיח שאור הזרקורים ואבק כוכבים זה לא מה שמעניין אותו, ואם נסקור את מה שעבר עליו בקריירה תוכלו להבין מאיפה זה בא. 

צדק ערך את הופעת הבכורה שלו במדי הקבוצה הבוגרת של ק"ש, בעונת 2008/9, זה קרה בבמה הזניחה של גביע הטוטו. שיר צדק קיבל את המפתחות ממאמנו דאז, מישל דיין שהחליט לפתוח עימו בהרכב הקבוצה במשחקה נגד בני סכנין. צדק שעד אז לא נחשב לעילוי ולשחקן ששמו עליו דגש, הצליח לצוד את עיניו של איזי שרצקי שקלט את הפוטנציאל ומאז אותו משחק הקפיד לעקוב אחר ההתקדמות של הבלם. אותה עונה, שהתחילה מצויין עבורו אולי תיזכר כקשה ביותר בקריירה שלו, בין שירותו הצבאי והירידה לליגה הלאומית, צצו להן אפילו מחשבות על פרישה, אבל דווקא מנקודת השפל הזו צדק הצליח להתעלות ולהרים את הקריירה שלו לגבהים שאפילו הוא התקשה לחלום עליהם.

שיר בנבחרת, בסוף חודש מאי יחד עם חבריו לקבוצה [נכון לאותה תקופה] (צילום מסך- דף פייסבוק שיר צדק)"הוא לא היה השחקן הכי טוב בנוער והיו כאלה שסומנו לפניו, אבל עם רמת ההשקעה שלו ועם חוכמת המשחק שלו אין פלא שהפך להיות אחד הבלמים המובילים בכדורגל הישראלי"


דווקא בגלל העובדה שהוא לא נחשב לכוכב גדול ושלא הכל בא לו בקלות, צדק השקיע יותר והציג התקדמת עקבית: "שיר אף פעם לא נחשב לכוכב", קובע אחד משחקני קרית שמונה שמכיר את השחקן שנים ארוכות. "הוא לא היה השחקן הכי טוב בנוער והיו כאלה שסומנו לפניו, אבל עם רמת ההשקעה שלו ועם חוכמת המשחק שלו אין פלא שהפך להיות אחד הבלמים המובילים בכדורגל הישראלי". 

את הקריירה שלו החל צדק בבית שאן, עיר הולדתו. ולאחר שהבין שבשביל להתפתח הוא חייב לעבור למקום מרכזי יותר, הוא חיפש בית אחר ונחת במחלקת הנוער של מכבי נתניה, שם בילה את זמנו בפנימייה. גם בנתניה הוא לא ממש הסתדר ואחרי עונה אחת (וקצת) הוא החליט לעבור לק"ש, שם שיחק חברו הקרוב מבית שאן, תומר סוויסה שלחץ עליו להגיע לקבוצה הצפונית. בק"ש הוא מצא את הבית שחיפש והרגיש במקום הכי טבעי מבחינתו. לאחר שנים טובות בקבוצות הנוער, צדק החל להתאמן בקבוצת הבוגרים. ששחקנים ששיחקו לצידו מספרים על רמת העבודה שהשקיע באימונים, שהותירה רושם חיובי. ביחד עם ההופעה הטובה בגביע הטוטו והדחיפה משרצקי זו הייתה רק שאלה של זמן מתי הפוטנציאל יתממש. 

ואכן זה קרה מהר מהצפוי, הפוטנציאל הגיע לכדי מימוש בעונה השנייה שלו בבוגרים, בליגה הלאומית. הבעלים שרצקי, שכאמור סימן את הבלם, הבהיר למאמן החדש רן בן שמעון שצדק הוא השחקן שאפשר לטפח דווקא בליגת המשנה, אלא שהמאמן עצמו חשב אחרת. הוא רצה לזעזע את הבלם, שלטעמו היה רך מדי בתחילת הדרך. בן שמעון הבהיר לצדק שמבחינתו, במצב הנוכחי אין לו מה לחפש בקבוצה מקצוענית. שיר צדק יכול היה לקחת את הדברים בצורה קשה, אבל הוא בחר להוכיח לבן שמעון שהוא טועה וכבר באימונים הבאים שמו לב לשינוי ולשיפור המשמעותי ביכולת ובאגרסיביות שלו.  

צדק הצדיק את האמון מצד הבעלים ורשם עונה מצוינת בליגת המשנה, כאחד הגורמים המשמעותיים בהעפלה לליגת העל. בעונה הבאה כבר זכה באליפות, כאיש המרכזי בשלישייה שכללה אותו, את סלאח חסארמה הוותיק ואת איתן טיבי. בסיום אותה עונה הפך צדק לבלם הבכיר של הקבוצה ולאחד השחקנים החשובים במועדון. אחרי ההצלחה וביסוס מעמדו, לכולם היה ברור שצדק יעשה את קפיצת המדרגה ויעבור למועדון גדול יותר. 

שיר צדק מודה לקהל (צילום: בן בודה)צדק לקח אליפויות עם הקבוצה הצפונית ביותר בארץ וגם עם הדרומית בהתמודדות מול מכבי תל אביב והכסף הגדול, ציון דרך נוסף להכניס לקורות החיים.


בזמן שרוב הכתבים ואנשי התקשורת היו בטוחים שהתחנה הבאה של צדק תיהיה מכבי חיפה או אולי מכבי ת"א, הוא הפתיע בבחירה שלו ונענה בחיוב להצעה מהפועל באר שבע. צדק העדיף להגיע למקום משפחתי, בדומה לכל הבחירות שלו לאורך הקריירה, הוא חיפש בית. 
לפני שחתם במועדון, התייעץ עם חברו הקרוב, תומר סוויסה שהמליץ לו להגיע לנגב ואם תשאלו את צדק הוא ממש לא מצטער על הבחירה. צדק רשם קמפיין אירופאי מדהים ביחד עם הפועל באר שבע והפך למעוז ההגנה בקבוצה שלקחה אליפות. הוא זכה באליפויות עם הקבוצה הצפונית ביותר בארץ (ק"ש) וגם עם הדרומית (ב"ש) בהתמודדות מול מכבי תל אביב והכסף הגדול, ציון דרך נוסף להכניס לקורות החיים.

מהרגע שנחת באיצטדיון 'טרנר' האיכויות שלו באו לידיי ביטוי ועם החיבור שלו לשאר השחקנים ובעיקר לקהל, צפינו באחד הבלמים היציבים והמוכשרים ששיחקו במדי הפועל באר שבע וגם הזימון לנבחרת לא איחר להגיע. הדרך שהוא עבר עד שהגיע לצמרת הכדורגל בישראל, צריכה להוות דוגמא לכל ילד ונער שחולם להיות שחקן כדורגל. צדק הוכיח שהאישיות הרבה יותר חשובה מהכישרון ואופי הוא לפעמים מצרך יותר חשוב מדריבל. והיום? צדק ניצב בראש רשימת הבלמים של הכדורגל הישראלי, הכי טוב והכי איכותי שבהם והעתיד עוד לפניו.

תגובות

End of content

No more pages to load