• 11 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בול פגיעה! - הזרים של הפועל באר שבע

ללא מערך סקאוטינג משופע באנשי צוות אבל עם דרך ומטרה ברורה, הפועל באר שבע הצליחה להנחית אצלה את הזרים הטובים ביותר בארץ

מרינאו וקורהוט חוגגים. (צילום: בן בודה)

בשנים הראשונות של אלונה ברקת בהפועל באר שבע, רוב אנשי המקצוע בארץ דיברו על שכר לימוד שהיא תצטרך לשלם בכדי ללמוד את עסקי הכדורגל, על כל גווניו, בתחילה זה בא לידיי ביטוי במשכורות מטורפות ששולמו לשחקנים ישראלים שהגיעו לליגה הלאומית, ובהמשך גם ברכבת הזרים שעברה בהפועל באר שבע, רובם לא הצליחו להשאיר חותם ונעלמו כלא היו. 

לוסיו מרינאו, לא מזכיר את פטה בנגורה (צילום: בן בודה)

מרקוס גלארסה, ג'וזף טאצ'י, מרטין צ'אביי, ואסקונסלוש, פרננדז, פטה בנגורה, קאלדיירה ואוסיאקו, הם רק טעימה מעשרות הזרים שהגיעו לנגב ולא ממש הצליחו להתרומם לרמה שציפו מהם. אבל מה שקרה בשנים הראשונות של ברקת, לא דומה בכלל למה שקורה בשנים האחרונות. 


להפועל באר שבע יש היום בסגל שישה שחקנים זרים, ארבעה מתוכם הגיעו לקבוצה בהעברה חופשית (!!), קראתם נכון. אובידיו הובאן, הילד הרומני הנצחי, הגיע לכאן ללא תמורה, כמוהו גם ג'ון אוגו, מיגל ויטור ולוסיו מרינאו


בשנים הראשונות של אלונה ברקת בקבוצה, סקאוטינג זו מילה שבהפועל באר שבע לא ידעו מה פירושה. את השחקנים שהגיעו לכאן, החתימו בעיקר בזכות המלצות סוכנים וקלטות ערוכות שהגיעו למועדון, והתוצאות של הגישה הזו ידועות - תשאלו את פטה בנגורה, הסקורר הבלתי ניתן לעצירה. עם השנים התפתח לו סוג של מערך סקאוטינג בהפועל באר שבע, הוא למעשה מערך של איש אחד, דודו עזריה שמו, אוהד ותיק של הקבוצה שהיה ממקימי ארגון האוהדים, כשזה עדיין לא היה באופנה. עזריה הוא בעצם האיש שאחראי על הבאתם של רוב הזרים שמשחקים היום במדי הפועל באר שבע, ואיך הוא עושה את זה? בעיקר בצפייה בקלטות, אבל לא רק, הוא שורף מאות שעות בצפייה במשחקי ליגות מכל העולם ומוסיף לכך ניתוחים מקצועיים, סקירה והבאת נתונים, עד לרמה של מידת השחקן בנעליים ומה הוא אוכל לארוחת הבוקר. והתוצאות? מדברות בעד עצמן.  

מחזק את חוליית ההגנה, מיגל ויטור. (צילום: בן בודה)

להפועל באר שבע יש היום בסגל שישה שחקנים זרים, ארבעה מתוכם הגיעו לקבוצה בהעברה חופשית (!!), קראתם נכון. אובידיו הובאן, הילד הרומני הנצחי, הגיע לכאן ללא תמורה, כמוהו גם ג'ון אוגו, מיגל ויטור ולוסיו מרינאו. השניים היחידים שהפועל באר שבע שילמה עבור שיחרורם, הם מיחאי קורהוט ההונגרי וטוני וואקמה, שעבורם שולמו כחצי מיליון אירו ו-600 אלף אירו בהתאמה, מחירים מצחיקים בהשוואה למה שנהוג בשוק הישראלי, בטח ובטח למה שנהוג אצל היריבה על התואר, מכבי ת"א. 

אם תשאלו את מאמני ליגת העל, איזה שחקן זר מהארץ הם ירצו לצרף לקבוצתם, רובם יבחרו שחקן זר, דווקא מהפועל באר שבע ולא בכדי. כולם רואים את התרומה של הזרים של הפועל באר שבע ואת האיכויות שהם מוסיפים לקבוצה, הם למעשה חלומם הרטוב של כל מאמן.


וואקמה הוא אחד מהזרים הטובים ביותר שהגיעו לארץ, כמה רמות מעל היכולת בליגת העל, וגם בליגה האירופאית ראינו למה הוא מסוגל. וואקמה הצליח לגרום ללא מעט כאבי ראש בסלטיק, אולימפיאקוס ואפילו אינטר, כולם סימנו אותו לשחקן המפתח של הפועל באר שבע, ובצדק.


מיגל ויטור, הבלם הפורטוגלי שהגיע בהעברה חופשית מיוון, נחת במועדון, ייצב את ההגנה של הפועל באר שבע, הוכיח שהוא גם סקורר, והוסיף איכויות שלא הכרנו. ויטור נכנס לנבחרת המחזור בליגה האירופאית, ובליגת העל? הוא משאיר אבק לשאר הבלמים. לא מדובר בשחקן נוצץ, גם לא בשם אירופאי גדול, אבל מה שהוא נותן על המגרש, הופך אותו למשהו מיוחד, משהו שלא ציפינו לקבל. שעות של עבודה ומעקב הוכיחו שגם במקרה שלו, הפועל באר שבע פגעה בול במטרה. 

אם נחזור לקיץ האחרון, שבו היו לא מעט איזכורים לצירופו של אוגו אליימדה למועדון, החלוץ הפורטוגלי עם העבר המפואר בסופו של דבר נשאר בחוץ, ומי הועדף על פניו? שם אלמוני, לוסיו מרינאו. רובכם הרמתם גבה על ההחתמה של השחקן הברזילאי, ששיחק בליגה התאילנדית ובליגת המשנה בברזיל, ליגות שבישראל לא ממש נספרות. אבל בצוות המקצועי הוכיחו שבחירה נכונה תלויה בהמון דברים ולא רק בשמות, הם החליטו לוותר על השם הנוצץ ולצרף שחקן שעם המלצת הסקאוטינג נראה כבעל עתיד, ומתאים בול לעמדה שמחפשים. בסופו של דבר הצעד הזה התברר כבינגו, מרינאו כבר עם שבעה כיבושים ועם עוד שני בישולים בכל המסגרות. גם הוא הגיע לכאן בהעברה חופשית - בול פגיעה, כבר אמרנו? 

הצוות המקצועי של המועדון הוכיח שעם עבודה נכונה ושיתוף פעולה מלא עם עזריה, אפשר לבנות כאן משהו מעניין. מלבד ויטור ומרינאו שהצטרפו לכאן, גם מיחאי קורהוט החתים דרכון בחודשים האחרונים. גם במקרה שלו מדובר בשחקן של עבודה קשה, אחד כזה שהגיע לכאן ונכנס מהר מאוד לעניינים, ללא זמן התקאלמות ועוד תירוצים כאלה ואחרים. הוא נכנס לנעליים של אופיר דוידזדה ועושה את זה בגאון, רואים שיש לו ניסיון אירופאי בכל נגיעה שלו בכדור, וגם הוא תוצר מתוק של מחלקת הסקאוטינג שלנו. במקרה שלו המועדון שילם כחצי מיליון אירו תמורת שיחרורו, אבל הוא שווה כל שקל. בול פגיעה בענק. 

טוני וואקמה מתכונן לבעיטת עונשין (צילום: בן בודה)

שלושת הזרים שהצטרפו לאחרונה, מתווספים לאובידיו הובאן, ג'ון אוגו וטוני וואקמה. השניים הראשונים הגיעו לכאן גם כן בהעברה חופשית, הובאן לאחר סיכסוך עם מאמנו בבוקרשט וג'ון אוגו בגלל חוסר שביעות רצון בפורטוגל. בשני המקרים מדובר ב-בול פגיעה. היכולות שלהם מוכרים לכולנו, הם מחזיקים את מרכז השדה של הקבוצה וכבר הביאו לנו אליפות. מה עוד נותר לבקש? 

את הטוב החלטנו לשמור לסוף, טוני וואקמה. וואקמה הוא אחד מהזרים הטובים ביותר שהגיעו לארץ, כמה רמות מעל היכולת בליגת העל, וגם בליגה האירופאית ראינו למה הוא מסוגל. וואקמה הצליח לגרום ללא מעט כאבי ראש בסלטיק, אולימפיאקוס ואפילו אינטר, כולם סימנו אותו לשחקן המפתח של הפועל באר שבע, ובצדק. הוא למעשה שחקן הדגל של הפועל באר שבע, ואין ספק שבב"ש עוד יתגאו בכך שזכו לראות אותו באיצטדיון 'טרנר'. גם במקרה של וואקמה, סכום השחרור שלו הוא נמוך יחסית, כ-600 אלף אירו. היום, בהתחשב למה שהוא מסגול ולהצעות שהוא יכול לקבל מקבוצות באירופה, העסקה נראית משתלמת. בול פגיעה מהסוג שמפיל את המטרה. 

ששת הזרים שמהדרים את הסגל של הפועל באר שבע, הופכים אותה לקבוצה שמרתיעה את יריבותיה. זרים מהסוג שמשדרגים קבוצה הם נדירים בנוף הכדורגל הישראלי, אבל כנראה שהטובים לבאר שבע. 

תגובות

End of content

No more pages to load