• 12 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בבית, עם הקהל, שחק התקפי ותנצח!

עצה למאמן הפועל: תעלה עם שני בלמים וארבעה התקפיים. בחר בין ויטור לסווארס, בין ראדי להובאן ותן לאוחנה, מליקסון, וואקמה ושהר לעשות את העבודה. באר שבע יותר טובה ממכבי תל אביב!

מנצחים את מכבי תל אביב בטרנר. כדורגל התקפי (צילום: בן בודה)

התלבטויות קשות לברק בכר לפני משחק העונה השלישי, הערב (21:10) מול מכבי תל אביב באיצטדיון טרנר, במחזור השני של הפליי אוף העליון בליגת העל. למאמן הפועל באר שבע יש הרבה אפשרויות להרכב, לשיטת המשחק ולסגנון, ו"רק" צריך לקבל החלטה מהי הדרך הנכונה לשחק. ננסה לעזור לו.

בכר החל את ההכנות למשחק המיוחד הזה למעשה כבר לפני שבועיים, תוך כדי המחצית השנייה מול מכבי חיפה, כשהניצחון כבר היה ברור, וניסה שתי אפשרויות, מעבר לאפשרות הראשונה שבה פתח והצליח – עם מיכאל אוחנה כקשר מרכזי התקפי, לפני שנים קשרים אחוריים: הניסיון הראשון – לוותר על שירותיו של אוחנה ולעבות את מרכז השדה במהראן ראדי, לצד ג'ון הוגו ואובידיו הובאן. הניסיון השני – לוותר על קישור מעובה, אך לטובת מרכז הגנה צפוף עם הבלם מיגל ויטור, לצדם של וויליאם סווארס ושיר צדק, מערך אותו ניסה בדקות האחרונות של המשחק מול מכבי חיפה וגם במשחק אימון בשבוע שעבר עם הפועל אשקלון (0-0).

אבל, עושה רושם, שבכר לא שלם, לא עם הניסיון הראשון וגם לא עם השני, וברבות הימים צצו פרסומים לפיהם הוא יפתח דווקא עם אובידיו הובאן כבלם שלישי "מדומה" (במקום וויליאם סווארס), שיתחיל למטה ואחרי 25-20 דקות יעלה קדימה וישבש את המשחק של היריבה. אך גם האופציה הזו אינה אופטימאלית.

בואו נבחן רגע את העניינים, על פי שני המפגשים האחרונים בין הקבוצות העונה: במשחק הראשון, בדיוק לפני חמישה חודשים (30/10/16, מחזור שמיני, בטרנר), באר שבע שיחקה התקפי, עם מאור בוזגלו, מיכאל אוחנה, מאור מליקסון ובן שהר, וניצחה 0-2 את חניכיו של המאמן אברלדזה. מיכאל אוחנה נתן הצגה והוביל את הקבוצה ליתרון במחצית, ראדי עלה מהספסל במקומו במחצית השנייה ואיזן את השורות. מאור בוזגלו כבש את השני. ויטור כלל לא שיחק, הובאן עלה כבלם-בלם לצדו של צדק. גם טוני וואקמה לא שיחק ומנגד במכבי תל אביב וידר קיארטנסון עדיין לא היה חלק מהקבוצה.

במשחק השני, לפני כחודשיים (4/2/17, מחזור 21, בנתניה), באר שבע שיחקה הגנתי, עם שלושה קשרים אחוריים, הוגו, הובאן וראדי, והפסידה 0-1 משער של קיארטנסון כבר בדקה התשיעית. באר שבע לא הצליחה להגיב לשער המוקדם שספגה. גם כניסתו של אוחנה במקום הובאן בדקה ה-58 לא הועילה והייתה בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי.

מפסידים למכבי תל אביב בנתניה. כדורגל הגנתי (צילום: אסף חיימוביץ')​​​​​​​

המסקנה ברורה, אבל חכו רק רגע, כי המשתנה שנקרא קיארטנסון הוא משמעותי ובכר שובר את הראש איך להצר את צעדיו של החלוץ האיסלנדי האימתני, מלך השערים של כל הליגה, שהרשית כבר 15 פעמים, ומכאן המחשבה על שלושה בלמים. ויטור יכול להיות זה שישתק אותו, השאלה באיזה כושר הוא נמצא אחרי פציעה ארוכה של שלושה חודשים והתאוששות של שלושה שבועות, כשברקע סווארס גילה יכולת מצויינת וחזר לעצמו מול מכבי חיפה ו"קשה" להוציא אותו מן ההרכב.

עם כל הכבוד, השיקולים הפרסונאליים הם שוליים, בטח במשחק עונה שכזה, שבו טובת הקבוצה היא מעל הכל ובכר יתרכז באיך לנצח את מכבי תל אביב, למרות שגם תוצאת תיקו יכולה להיות לא רעה לבאר שבע. וזו השאלה המהותית: האם בכר יבקש להכריע את גורל האליפות כבר הערב, לברוח ל-6 נקודות הפרש + נקודה הפרש שערים, או שיותיר מאבק מותח עד לסיום?

מכבי תל אביב חייבת לנצח בטרנר ולהיות הראשונה בארץ שעושה זאת לבאר שבע בליגה, אם היא רוצה לשמור על סיכוי ריאלי לאליפות, וברור שהיא תבוא לשחק התקפי, בהשראתו של המנהל המקצועי הנהדר שלה ג'ורדי קרויף. זה אומר שבאר שבע תבוא כדי להתגונן מולה?!

והנה העצה שלנו למאמן הפועל: אתה משחק בבית, עם העוצמה של הקהל. אתה אלוף ומוביל את הטבלה לאורך כל העונה. ניצחת יותר (18-19), הפסד פחות (4-3); הבקעת יותר (48-58), ספגת פחות (19-13); יש לך יותר נקודות (59-62) – אתה יותר טוב! לכן, שחק בהתאם, כמו בשני המשחקים האחרונים שבהם ניצחת את בית"ר ירושלים ומכבי חיפה; התקפי, עם שני בלמים בלבד ושני קשרים אחוריים בלבד, ועם ארבעה שחקנים התקפיים, בטח כשמכבי חסרה עוגן במרכז ההגנה, את הבלם הפצוע איתן טיבי. בכר, בחר לך בין ויטור לסווארס, בין ראדי להובאן ותן לאוחנה, מליקסון, וואקמה ושהר (או אליניב ברדה) לעשות את העבודה. סמוך על הקבוצה שאתה יצרת! 

תגובות

End of content

No more pages to load