• 26 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע על המפה גם בג'ודו

מועדון הג'ודו, עוצמת יפרח, מצליח לייצר אלופי ישראל ולמשוך אליו עשרות בני נוער ששואפים להצליח בענף גם בעתיד

אימון במועדון עוצמת יפרח, צילום: בן בודה

ג'ודו, הענף המצליח ביותר בישראל מבחינת הישגים בין לאומיים, אולי לא נמצא בכותרות היומיות באופן קבוע, אך צמיחת הענף ברחבי המועדונים בארץ צוברת תאוצה. בימים בהם החיבור הישראלי הוא בעיקר לכדורגל וכדורסל, ישנם בני נוער שמעדיפים דווקא ג'ודו ושואפים להצליח בענף בגדול. לאורי ששון, שגיא מוקי וטל פליקר, השמות העולים בג'ודו הישראלי יש חלק גדול בחשיפה לענף, שזוכה להצלחות גם בבאר שבע.

מועדון עוצמת יפרח, מועדון שקט שפועל באולם הספורט של מקיף רגר בבאר שבע, מצליח לייצר ספורטאי ג'ודו צעירים שמגיעים להישגים מצוינים באליפויות ישראל השונות, כולל ייצור של אלופי ישראל, כאשר בני הנוער שלוקחים חלק באימונים אף יוצאים לתחרויות בין לאומיות. ללא תמיכה כלכלית רחבה, אך עם המון לב ונשמה, החיבור בין מאמן המועדון, איקו יפרח, לבין בני הנוער המתאמנים, יוצר הצלחות שמביאות כבוד לעיר.

איקו יפרח, חבר הנהלת איגוד הג'ודו ומאמן המועדון, בעל שבע עשרה שנות ניסיון בתחום, המחזיק בחגורה שחורה (דן 5) ומכין את הדור הבא של הג'ודו הישראלי, מספר: "הג'ודו זה הענף המצליח ביותר בישראל, ענף אולימפי שמביא למדינה המון הישגים וכבוד. יש לנו מועדונים בכל איזור הדרום שבהם יש מדליסטים שהם אלופי ישראל, יש את אור דורפמן, אסף סויסה, רזי בלאס ורז סרוסי, הם גם אלופי ישראל וסגנים. כולם בנבחרת ישראל האזוריות של הדרום, מתאמנים מאוד קשה (ארבע פעמים בשבוע), וגם משלבים חדרי כושר וכל מה שצריך בשביל להצליח".

איקו יפרח, מאמן המועדון

יפרח מוסיף: "לפני תשע שנים התחלתי לאמן את הקבוצה בבאר שבע שבה מתאמנים כ-50 בני נוער. יש לנו רשת של מועדונים בכל אזור הדרום שנקראת 'עוצמת יפרח'. אבא שלי מאמן גדול, סנסאי, גם של הקטנים וגם של הגדולים שמגיעים לאימונים משותפים יחד, ויש עוד מאמנים נוספים שמאמנים בכל הדרום. אני שייך לבאר שבע, אך כולנו תמיד כמו משפחה אחת. יש לא מעט ספורטאים שמגיעים אפילו מרחוק לאימונים בבאר שבע כשהמטרה היא להתאמן כמה שיותר בכדי להתפתח".

אנחנו יודעים שבענפים אחרים, כמו כדורגל או כדורסל, מושקעים המון משאבים בכדי לייצר ספורטאים מצליחים ולהעניק להם יסודות כבר מגיל צעיר, האם אתם זוכים לתמיכה כלשהי מגוף מסוים או מעיריית באר שבע?

"האמת שעד כה לא ביקשנו תמיכה כלכלית, אך זכינו לתמיכה מחברת כיוונים במתן האולם שבו אנחנו מתאמנים כרגע. היום אני מאמין שכדי להצליח, נצטרך גם לבקש תמיכה כלכלית עבור הספורטאים. בשבוע שעבר נתבשרנו כי עיריית ב"ש צפויה להעניק לרזי מלגת ספורטאי מצטיין, ואני מאמין שזה יעזור לו מאוד להגיע לייצג את ישראל באירופה, ואני שמח על כך שהעירייה התחילה לעזור לספורטאים שלנו. מקווה שאוכל לבקש עבור שאר הספורטאים. חשוב לי מאוד שראש העיר היקר, מר רוביק דנילוביץ וגם מר מאיר אלפסי, מחזיק תיק הספורט, יחד עם מר שלומי נומה, יכירו בנו כדי להבין שיש כל כך הרבה פוטנציאל ויש במי להשקיע בעיר. ככל שיהיו לנו יותר משאבים כלכליים ובכלל מקום יותר מפותח להתאמן בו, תהיה לי כמאמן היכולת ללוות אותם לתחרויות בחול ובארץ, ואולי גם להגדיל את הזכיות שלנו בקרבות. תתאר לך מקום שבו הספורטאים נדרשים להגיע שעה לפני האימון בכדי להתחמם בחדר כושר ולאחר מכן, שעה וחצי אימון נוסף בג'ודו. אני מאמין שזה דבר שימנף אותם למקומות גבוהים. יש להם פוטנציאל והם כבר הוכיחו את עצמם כאשר היינו מועדון קטן יותר וכאשר התאמנו בתנאים הרבה פחות טובים מהיום".

איך האינטנסיביות של האימונים? אני מבין שלמעשה הם עושים כמעט כל יום אימון וגם כאשר הם לא מתאמנים בג'ודו, הם בחדרי כושר.

"נכון, אלה חייו של הג'ודוקא, הספורטאי. הספורטאי צריך להבין שג'ודאי הוא מעבר לספורט, הוא צריך להבין שהכושר הוא חשוב מאוד וגם הטכניקה, אבל לי באופן אישי חשוב מאוד גם הפן הלימודי, אני משתדל להיות מעורב בכל מה שעובר על הילדים ונמצא בקשר ישיר עם כל ההורים. לא יכול להיות שיהיה ספורטאי שחלילה יתנהג בצורה לא נאותה או שיהיו לו בעיות והוא לא יטופל. ילד עם בעיות התנהגותיות בבית הספר, יטופל".

מי שלא יתנהג כראוי בלימודים, יטופל.

בענפים אחרים בארץ, אחוז הנערים שממשיכים בענף גם בגילאי הבוגרים ללא ממש גבוה, איך אתה מעריך את סיכויי ההצלחה של הנוער הבאר שבעי גם בגילאים הבוגרים?

"כמו שאמרתי, אצלי לפחות אני שם דגש על החלק החברתי מעבר לפן של ההצלחה וההגעה להישגים כי כל המעטפת חשובה בכדי להצליח בטווח הארוך. כשאתה נותן לילד את כל המעטפת שהוא צריך, אין סיבה שהוא יפרוש בגיל מאוחר יותר. אנחנו בונים יסודות ומלווים אותם בכל התהליך מתחילת דרכם בתקווה שהטובים ביותר יגיעו להישגים משמעותיים גם בגילאי הבוגרים".

אסף סויסה, 14, סגן אלוף ישראל. רזי באלס, 15, אלוף ישראל. אור דורפמן, 15, אלוף ישראל, יחד עם רז סרוסי הם ארבעת השמות העולים של המועדון מבאר שבע.

רזי באלס ואור דורפמן, צילום: בן בודה.


רוב בני הנוער בגיל שלכם בוחרים ללכת לכדורגל או כדורסל, למה בחרתם דווקא בג'ודו?

אסף: "החברים מאוד מפרגנים לענף הזה, יותר ויותר ילדים נכנסים לתחום הזה כבר מגיל צעיר, הוא מתפתח מאוד ואני בטוח שזה ענף שיוכיח את עצמו מול שאר ענפי הספורט מבחינת ההצלחות בתחרויות".

תספרו קצת על האימונים תחת איקו.

רזי: "איקו מאמן מיוחד, מעבר לעובדה שהוא מקצוען בתחום הספורט, יש קשר מאוד מיוחד בנינו, הוא קודם כל חבר, אחר כך מאמן, הוא מלווה אותנו לכל תחרות, מאמן אותנו עם השקעה שלא ראיתי כמוה בשום מקום, הוא תומך ומייעץ וברגעים שקשה, הוא לא נותן לנו ליפול".

אור מוסיף: " ההרגשה היא משפחה, תמיד יש למי לפנות, אפילו אם זה בעניין הלימודים ולא רק בתחום הספורט. איקו תמיד תומך, גם אחרי הפסדים. הוא לא מהמאמנים שיצעקו וירמסו אחרי קרב כושל, הוא מאלה שדווקא ידריכו, יעצימו, יחזקו, והוא תמיד יבהיר לי את הטעויות שלי ויעבוד איתי עליהן באימונים. מאמן מעולה".

שלושתכם זכיתם לעמוד על הפודיום, לקבל מדליה ובעצם להוכיח שאתם הכי טובים בארץ לגילכם. איך ההרגשה באותם רגעים?

אור: "זה כיף גדול, גאווה להורים, למשפחה, ולחברים. מכירים אותי כאלוף ישראל. אני חייב להודות שזה לא הגיע בקלות, אלא הגיע בעבודה קשה מאוד ויומיומית במשך 11 שנים".

רזי: "כולנו נמצאים המון שנים בענף כבר מילדות ומשקיעים המון. אני יכול לומר שעם הזמן, התאהבתי בענף יותר, כשיש לי מאמן שמשקיע בי מאוד והורים שמלווים אותי בו, קל יותר להתחזק ולהצליח. הרגע הזה שאתה מנצח זה שווה את המאמץ".

לא הרבה אנשים שהגיעו להישגים בגילאי נוער הצליחו להמשיך בענף גם בגיל הבוגר יותר. אתם רואים את עצמכם נשארים בענף גם בגיל בוגרים?

אור: "אני לא רוצה לדבר יותר מידיי. אני מקווה מאוד להמשיך לדבוק בתחום ואפילו להצליח. הענף מצליח לעורר בי רצון עז להתפתח בו. אני אוהב מאוד את הג'ודו וכל זכיה מכניסה בי מוטיבציה והמטרה היא להגיע לטופ. אני רואה ישראלים שזוכים ומאוד רוצה להיות שם גם כן. יש בי היכולת להמשיך".

מי המודל לחיקוי שלכם בענף?

אסף:" וואו זו שאלה קשה, יש כל כך הרבה טובים. טדי רינר, אפילו בארץ שגיא מוקי, אבל הייתי רוצה להיות כמו אונו וזן טריאן – הם שניהם מאוד טובים".

רזי: "אריק זאבי, מוקי שגיא, אורן סמדג'ה, הם ספורטאים שאני מאוד אוהב".

אסף סוויסה בקרב, צילום: בן בודה.


היום (שישי) יצאו מספר נציגים של המועדון הבאר שבעי למחנה אימונים ותחרויות בין לאומיות בעיר איינדהובן שבהולנד. התחרויות יתקיימו בימי שישי, שבת וראשון, כך שאלופי ישראל מבאר שבע יוכלו להגיע גם להישגים בין לאומיים ולהוסיף להצלחות הספורטיביות של העיר באר שבע, שהפכה לבירת הספורט של ישראל.

מי שינסה לחזור מהולנד עם מדליה הוא רזי בלאס: "התחרות שלי תהיה כבר בבוקר שבת, לאחר מכן, אנחנו נכנס למחנה אימונים שבו יקחו חלק כ-2000 ספורטאים מכל העולם ולמעשה נתמודד מול אנשים מכל הגילאים ובכל מיני משקלים. הצוות של עוצמת יפרח ילווה אותנו".

חוזרים עם מדליה?

"לפני כל תחרות יש את השאיפה לחזור עם מדליה אבל זה לא הולך להיות פשוט, היות ובמשקל שלי יהיו לי קרבות מול נערים גדולים ממני, אבל אני מקווה להסיר חששות ולתת את הכי טוב שלי".

תחזיקו להם אצבעות.

תגובות

End of content

No more pages to load